کنفرانسی درباره تنش زدایی در روابط ایران و عربستان در ابوظبی؛ معاون سابق وزیر خارجه روسیه: بردن قوی ترین شطرنج بازان راحت تر از آشتی تهران و ریاض است؛ درباره قدرت نفوذ و تاثیرگذاری مسکو بر تهران مبالغه نکنید

آفتاب نیوز :
سرویس بین الملل- "تهنون بن زائد" مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچک تر ولیعهد آن کشور، سفر محرمانه ۴۸ ساعته ای به تهران با هدف تنش زدایی در روابط ایران و کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس داشته است.
به گزارش آفتاب نیوز ؛ سایت تحلیلی "میدل ایست آی" با انتشار این خبر می نویسد: "سفر تهنون به ایران، بلندپایه ترین دیدار میان مقام دو کشور برای رفع بحران بوده است".
این سایت اشاره می کند که این سفر نشان می دهد که امارات موضعی نرم تر در قبال ایران اتخاذ کرده است به خصوص پس از حمله روی داده اوایل سال جاری علیه چهار نفتکش در بندر فجیره امارات. علیرغم آنکه نظامیان امریکایی به این نتیجه رسیدند که حمله کار ایران بوده است با این حال، امارات هرگز انگشت اتهام را به سمت ایران نگرفت. در عوض، مقام های دریایی امارات با همتایان ایرانی خود برای تقویت امنیت مرزی دیدار داشتند. همچنین، وزیر خارجه امارات تلاش دولت های اروپایی برای کمک به تنش زدایی در منطقه را ستود. او گفت که امارات از نزاع با ایران خودداری می ورزد. او گفته بود که امارات خواستار خویشتن داری تمام طرفین است و سیاستی عملگرایانه با هدف کاستن از تنش ها و ایجاد فضای گفت وگوی سازنده را دنبال می کند.
"میدل ایست آی" می نویسد: "دیدار اخیر در حالی صورت گرفته که تلاش های موازی پشت پرده برای ایجاد کانال هایی به منظور گفت و گو میان ایران و عربستان در جریان است و سعودی ها از "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق خواسته اند تا به ایران پیام برساند. او نیز نقش میانجی گری برای زمینه سازی شرایط مذاکرات را انجام می دهد. همچنین، "عمران خان" نخست وزیر پاکستان، نقش مشابهی را برعهده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار