میلیاردرهای معترض

ایرنا پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۸
تهران- ایرنا- سرانجام پروژه «هدفمندی دوباره هدفمندی یارانه ها» در دولت دوازدهم کلید خورد و بر اساس آمارهای رسمی در نخستین مرحله، یارانه نقدی حدود ۷۰۰ هزار نفر از پردرآمدها حذف شد.

در قسمتی از گزارش روزنامه ایران از شگفتی های معترضان به قطع یارانه نقدی و شاخص های شناسایی پردرآمدها آمده است: از آذرماه سال ۱۳۸۹ که ۶۸ میلیون ایرانی نخستین یارانه خود را دریافت کردند، تاکنون ۱۰۳ بار یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به حساب سرپرستان خانوارهای که هم اکنون در حدود ۷۸ میلیون نفر هستند، واریزمی شود. این درحالی است که در ابتدای دولت یازدهم به دلیل دریافت یارانه توسط متوفیان و خارج نشینان تعداد یارانه بگیران حدود ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت کل کشور هم فراتر رفته بود.
درهمین سال ها تأمین ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که دولت باید ماهانه به حساب یارانه بگیران واریز می کرد، مشکل ساز بود. در نخستین گام دولت گزینه انصراف داوطلبانه را انتخاب کرد و یک بار دیگرمتقاضیان دریافت یارانه را فراخوان کرد. اما در نهایت تنها حدود ۴ میلیون نفر انصراف دادند.
اکنون برپایه تکلیفی که نمایندگان مجلس در قالب قانون بودجه سال جاری بر عهده دولت گذاشته اند، یارانه سه دهک بالای درآمدی که جمعیت آنها به ۲۴ میلیون نفر می رسد باید قطع شود. ولی کامل نبودن بانک های اطلاعاتی دقیق، بزرگ ترین مانعی است که در مقابل اجرای این تکلیف وجود دارد. درهمین راستا دولت پایگاه «اطلاعات رفاه ایرانیان» در وزارت رفاه را راه اندازی کرده است. با آغاز به کار این پایگاه هم اکنون شناسایی سه دهک درآمدی یا ۲۴ میلیون نفر پردرآمد به پایان رسیده و بزودی قطع یارانه آنها کلید می خورد. با حذف سه دهک بالا ۷ هزار میلیارد تومان صرفه جویی خواهد شد.
ملاک پردرآمدها
براساس اطلاعاتی که ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه درخصوص شناسایی و حذف یارانه بگیران پردرآمد منتشر کرده است، تاکنون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار