هشدارِ وقوع زلزله های احتمالی شدید در آینده

برترینها شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۹
منطقه ای که دیروز در آذربایجان شرقی به دلیل زلزله ای ٥.٩ ریشتری لرزید به سبب گسل معروفی که دارد قبلا نیز شاهد وقوع زلزله هایی بوده است.

روزنامه اعتماد: منطقه ای که دیروز در آذربایجان شرقی به دلیل زلزله ای ٥.٩ ریشتری لرزید به سبب گسل معروفی که دارد قبلا نیز شاهد وقوع زلزله هایی بوده است.
یکی زلزله ای ویرانگر در قرن نوزدهم و دیگری 23 سال قبل و در 10 اسفند ماه 1375 که در گلستان و مسیر اردبیل (یعنی شمال منطقه کنونی حادثه) رخ داد و 600 نفر تلفات انسانی را به همراه داشت. اما در مورد زلزله اخیر میانه می توان گفت که این زلزله خوشبختانه از زلزله هایی بود که کمترین تبعات را برای ما به همراه داشت، چرا که عمق زیاد مرکزیت وقوع زلزله و کانون آن که در محلی خالی از سکنه رخ داده است، باعث شده تا این زلزله خوشبختانه خسارت های زیادی را به همراه نداشته باشد.
در واقع بعد از وقوع زلزله سرپل ذهاب که تقریبا با همین مشخصات به وقوع پیوست، این دومین بار بود که مردم ما خوش شانس بودند وگرنه هر کدام از این دو زلزله می توانست تلفات مالی و جانی فاجعه آمیزی به همراه داشته باشد. اما با توجه به عمق زلزله و محل وقوع آن، زلزله دیروز خوشبختانه تلفات جانی زیادی به همراه نداشت، گرچه مرگ حتی یک نفر هم پذیرفتنی نیست. کمااینکه در اکثر کشورهای توسعه یافته و نسبتا توسعه یافته، زلزله ای در عمق 20 کیلومتری مطلقا نباید تلفات جانی به دنبال داشته باشد بنابراین حتی مرگ 6 نفر در زلزله اخیر جای بسی تاسف دارد! اما از سویی باید خدا را شاکر بود که این زلزله درمناطق جمعیتی مثل خود میانه یا سراب و تبریز و... رخ نداده است که اگر اینچنین می شد الان کشور با فاجعه ای جبران ناپذیر مواجه بود.
نکته دیگر اینکه زلزله دیروز تقریبا در محل تلاقی گسل های بزقوش (گرم رود) با گسل شمال تبریز رخ داده است و با توجه به شیب منطقه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار