مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه روز دوشنبه، خورشید به نقطه اعتدال پاییزی رسیده و فصل پاییز در نیم کره شمالی آغاز می شود.

به گزارش جام جم آنلاین ، مهندس مسعود عتیقی روز شنبه در گفتگو با ایرنا گفت: مسیر حرکت ظاهری خورشید بر روی کره آسمان به «دایره البروج» مشهور است که با دایره دیگری به نام «استوای آسمان» زاویه ۲۳.۵ درجه دارد و بر این اساس در دو نقطه دو دایره مورد اشاره یکدیگر را قطع می کنند؛ به این دو نقطه اعتدالین گفته می شود که یکی اعتدال پاییزی و دیگری اعتدال بهاری است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: ایرانیان از گذشته های دور با دقت نسبتا مناسبی این موقعیت ها را محاسبه می کردند و حتی تا قبل از عصر هخامنشی آغاز سال، پایان فصل تابستان و شروع فصل پاییز بود چرا که شغل بیشتر مردم جامعه آن روز کشاورزی بود که با جمع آوری محصولات در پایان فصل تابستان، خود را آماده کشت پاییزی کرده و بر این اساس اول مهر و آغاز پاییز را آغاز سال می دانستند.
عتیقی با اشاره به اینکه اعتدال پاییزی در ستاره شناسی به لحظه ای گفته می شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سمت جنوب آسمان می رود، گفت: هر سال دو اعتدال بهاری و پاییزی رخ می دهد؛ زمانی که اعتدال پاییزی در نیم کره شمالی حادث می شود، ساکنان نیم کره جنوبی زمین در آستانه فصل بهار قرار دارند.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار