تکرار سرنوشت تاینی موویز برای دیباموویز

روزنامه شهروند سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۸

مهرنوش گرکانی | در ایران سایت های مختلفی فیلم ها و سریال های ایرانی و خارجی را منتشر می کنند که یا برای آنها هزینه ای دریافت می کنند یا به صورت رایگان تمام این موارد را در اختیار کاربرانشان می گذارند. بعضی از این سایت ها در کشورمان مانند فیلیمو، آیو، فیلم نت، نماوا، کاناپه، پلان و زوم از وزارت ارشاد اسلامی مجوز دارند و مخاطبان می توانند با پرداخت اشتراک هر فیلم یا سریالی را از گذشته یا حال تماشا کنند. اما در کنار اینها هم سایت هایی فعالیت می کنند که فیلم های بسیاری را رایگان بارگذاری می کنند اما مشخص نیست مجوزی برای فعالیتشان دارند یا نه؟ یا حتی برای فیلم های ایرانی که در سایت هایشان دارند هزینه ای پرداخته اند یا آنها را از سایتی دیگر ربوده اند؟
چند روز پیش مدیر سایت دیباموویز پیامی را برای کاربرانش منتشر و در آن اعلام کرد که به خاطر شکایت وب سایت نماوا مجبور شده اند بخش دوبله فارسی را تعطیل کنند. این که سایت دیباموویز ممکن است هیچ مجوزی برای ارایه فیلم ها نداشته باشد، اصلا بعید به نظر نمی رسد و در هیچ کجای سایتشان نام و نشانی از مجوز وجود ندارد.
مهدی صفی یاری، یکی از مدیران سایت نماوا درباره شکایتشان از دیباموویز به «شهروند» گفت: «ما برای فیلم های دوبله شده وب سایت نماوا هزینه دوبله را پرداخت می کنیم و دوبله های اختصاصی و سفارشی می گذاریم، اما این سایت و چندین سایت دیگر برای بارگذاری فیلم های دوبله شده ای که در نماوا منتشر شده اند، هزینه ای پرداخت نکرده و این فیلم ها را روی سایت خود قرار داده اند.»
صفی یاری درباره شکایت از این وب سایت ها توضیح داد: «ما به دلیل این که این سایت و چندین سایت دیگر بدون ...

سرخط اخبار