معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته ای در تاریخ ۴ آبانماه ۱۳۹۹ به حد نصاب مورد نیاز برای لازم الاجرا شدن، یعنی تصویب ۵۰ کشور رسید و پس از گذشت ۹۰ روز در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۹ لازم الاجراء می شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، این معاهده اولین سند حقوقی الزام آور در عرصه حقوق بین الملل به شمار می رود که تقریباً تمامی فعالیت های مرتبط با تسلیحات هسته ای را ممنوع نموده است. بر اساس این معاهده کلیه اعضا متعهدند تحت هیچ شرایطی به ساخت و توسعه، آزمایش، تولید، اکتساب، تملک، انباشت، انتقال، استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح هسته ای و یا اجازه به دیگران برای استقرار تسلیحات در قلمروشان مبادرت نورزند.
گفتنی است این معاهده در مقایسه با معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) غیر تبعیض آمیز تلقی می گردد و در عین حال دامنه تعهدات اعضا در این معاهده گسترده تر است. هدف اصلی بانیان این معاهده به چالش کشیدن مشروعیت وجود تسلیحات هسته ای و اعمال فشار بر قدرت های هسته ای برای تحقق آرمان خلع سلاح عام هسته ای در سطح جهان می باشد.
شایان ذکر است قدرت های هسته ای با دستاویز قرار دادن پیمان NPT معتقدند تسلیحات هسته ای آنها مشروع و قانونی بوده و این حق را برای سایر کشورهای جهان مجاز نمی دانند.
مذاکرات معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته ای در اوایل سال ۱۳۹۶ طی یک کنفرانس بین المللی در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد و با شرکت کشورهای غیر هسته ای آغاز شد و سرانجام با ۱۲۲ رأی موافق، یک رأی مخالف (هلند) و یک رأی ممتنع (سنگاپور)، به تصویب رسید. لازم به ذکر است که کشورهای هسته ای و کشورهای عضو ناتو (برخوردار از چتر هسته ای) این مذاکرات را تحریم کرده بودند و به سایر کشورها برای خروج از این روند فشار وارد نموده اند. آنها معتقدند که این پیمان جدید موجب تضعیف پیمان NPT و پادمان هسته ای است.
جمهوری اسلامی ایران در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار