پاسخ سازمان غذا و دارو به اخباری درباره کمبود داروهای "هپاتیت سی"

ساعت 24 دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۷
ساعت24-به دنبال انتشار اخباری مبنی بر کمبود داروهای بیماران مبتلا به هپاتیت سی و عدم دسترسی به دوز مناسب این داروها، رییس سازمان غذا و دارو، گفت: تنها یک شرکت در این حوزه تولیدش را به دلیل اعتراضی که در حوزه قیمت گذاری ها داشته، متوقف کرده است، اما تولیدکنندگان دیگری در کشور داریم که داروها را تامین می کنند و داروهایی هم که تولیدشان انحصاری بوده، به صورت فوریتی وارد شده اند.

دکتر محمدرضا شانه ساز با اشاره به مباحثی که درباره کمبود داروهای بیماران هپاتیت سی و عدم دسترسی به دوز مناسب این داروها، مطرح می شود، گفت: به طور کلی پنج شرکت در زمینه تولید داروهای هپاتیت در کشور فعالیت می کنند که یکی از آن ها کلیه داروهای مربوط به بیماران هپاتیت سی را به صورت انحصاری تولید می کرد. در حال حاضر کارخانه اصلی که تولیدکننده کلیه داروهای هپاتیت سی بود، اعلام کرده که قیمت های تعیین شده برایش سود و صرفه ای ندارد و بر همین اساس تولیدش را متوقف کرده است.
وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو در حال رایزنی با شرکت دارویی مذکور است تا به تفاهمی مشترک در حوزه قیمت این داروها برسیم، افزود: در حال حاضر آن دسته از داروهای مورد نیاز بیماران هپاتیت سی را که شرکت مذکور تولیدکننده انحصاری آن ها بوده و سایر تولیدکنندگان داروهای هپاتیت در کشور آن ها را تولید نمی کنند، تحت عنوان داروهای فوریتی وارد کشور می کنیم. به طوری که اعلام نیاز کرده و به شرکت ها مجوز واردات این داروها را می دهیم و در حال حاضر به این شکل داروها را تامین می کنیم.
شانه ساز ادامه داد: در عین حال بخشی از داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به هپاتیت سی توسط تولیدکنندگان داخلی دیگر در حال تولید است که آن ها را به صورت تولید داخلی تامین می کنیم.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اظهاراتی مبنی بر اینکه دوز مناسب دارو به بیماران هپاتیت سی نمی رسد و این موضوع منجر به ایجاد مشکل در درمان آنها شده است، گفت: در این باره اظهاراتی مطرح شده بود که تیمی به عنوان تیم کارشناسی و علمی در حال بررسی موضوع هستند. اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، باید دوز داروی تولیدی مان را تغییر ...

سرخط اخبار