وزیر نفت در بهبهان: تا پایان سال ۱۴۰۱ هیچ گازی در مشعل نمی سوزد / درآمد ۱.۵ میلیاردی پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس

لوگوی خبرگزاری تسنیم خبرگزاری تسنیم . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۲:۳۰
وزیر نفت در بهبهان گفت: بیدبلند یک ابرپروژه و مبدا صنعت گاز ایران است با راه اندازی این پروژه ظرفیت ۲۵ میلیون متر مکعب در روز و بهره برداری از خط لوله سراسری اول در سال ۱۳۵۰ شکل گرفت.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بهبهان، بیژن زنگنه صبح امروز در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت (بهره برداری رسمی از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس) اظهار کرد: تعهد ما در ابتدای سال 99 این بود که در این سال 17 طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری حدود 11.4 میلیارد دلار با مجموع ظرفیت تولید 25 میلیون تن به بهره برداری رسمی برسد، خوشحالم اطلاع دهم که امروز شاهد بهره برداری رسمی یازدهمین طرح از این مجموعه هستیم.
وی پالایشگاه بزرگ بیدبلند خلیج فارس را ابرپروژه برشمرد و خطاب به رئیس جمهوری گفت: جای شما امروز در این طرح خالی است، می دانم چقدر مایل بودید که در این آیین گشایش این طرح حضور داشته باشید اما به دلیل مشکلات بهداشتی از این کار منع شدید.
وزیر نفت با یادآوری اینکه بهبهان از قدیمی ترین مراکز تمدنی خوزستان و شهری با فرهنگ ریشه دار است و در این فصل هم بوی نرگس همه جا را عطرآگین کرده است، ادامه داد: پالایشگاه نخست گاز بیدبلند مبدا صنعت گاز ایران است. با راه اندازی این پالایشگاه و ظرفیت پالایش روزانه حدود 25 میلیون مترمکعب و بهره برداری از خط لوله یکم سراسری در سال 1350 صنعت گاز در ایران شکل گرفت و متولد شد.
زنگنه با اشاره به اینکه بخش عمده ای از این مقدار گاز (روزانه 25 میلیون مترمکعب) با توجه به اینکه در داخل کشور مصرف نمی شد با خط لوله ای که تا آستارا کشیده شده بود به اتحاد جماهیر شوروی سابق صادر می شد، یادآوری کرد: تعریف پالایشگاه بیدبلند 2 به اوایل سال 1380 برمی گردد، درآن مقطع ما مطالعاتی جامع درباره بهره برداری از ظرفیت های استان خوزستان انجام دادیم و پس از بحث های فراوان به این نتیجه رسیدیم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار