سخنگوی پیشین کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، درباره دیدگاه یکی از نمایندگان مبنی بر ایرادات شرعی دریافت مالیات از خانه های خالی اظهار کرد: نمایندگان مسئول اظهار نظر شرعی نیستند و به نظرم چنین سخنی به هیچ عنوان قابل دفاع نیست. تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود به شورای نگهبان می رود و اگر ایرادی داشته باشد این شورا قطعاً مغایرت با شرع را اعلام می کند.

محمدعلی اسفنانی، معاون رئیس سازمان تعزیرات کشور و سخنگوی پیشین کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در گفت وگو با ایکنا، درباره برنامه مجلس برای اخذ مالیات از خانه های خالی و تصویب قانون لازم در این زمینه اظهار کرد: این موضوع را باید به سبک دیگری مورد بررسی قرار داد. در کشور ما، یک رویه بسیار غلطی وجود دارد که در کشورهای دیگر یا مطلقاً وجود ندارد یا حداقل به این سبک و سیاق شاهد آن نیستیم. در ایران، مشاهده می کنیم که هر کسی هر شغل و درآمدی که دارد در کنار آنها دو یا سه یا بعضاً پانزده خانه هم دارد که می تواند اجاره دهد و کسب درآمد کند. این رویه تقریباً منحصراً در ایران است و در بسیاری از کشوهای دنیا وجود ندارد یا معدود است.
بیشتر بخوانید:
تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی دلایل گرانی مسکن در ایران
وی ادامه داد: در کشورهایی که در این زمینه یعنی کنترل قیمت مسکن موفق عمل کرده اند، شغلی رسمی و قابل دفاع و قابل حمایت از ناحیه دولت به نام اجاره داری وجود دارد؛ یعنی افرادی هستند که همانند صاحب سوپر مارکت، صاحب کارخانه و ... کارشان دقیقاً همین است که خانه تولید می کنند فقط از باب اینکه اجاره داری کنند و محل درآمد و شغل اصلی آنها هم همین است.
دریافت مالیات از خانه های خالی کار خوبی است به شرطی که با ناپختگی عمل نشود چراکه گاهی مجلس مصوبات ناپخته ای دارد که میزان تخریب آن بیشتر از فواید آن است
اسفنانی با اشاره به عدم نظارت صحیح و مناسب بر بازار مسکن در ایران افزود: در ایران چیزی به نام اجاره داری نداریم لذا بازار مسکن به ویژه بازار اجاره به قدری رها بوده که به هیچ عنوان نمی توان از آن دفاع کرد. مالکین هم هر گونه که دوست ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار