نقشه جامع شهر نظرآباد را میتوانید در این گزارش مشاهده کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا , نَظَرآباد یکی از شهرهای استان البرز و مرکز شهرستان نظرآباد است.این شهرستان قدمتی حدود نه هزار سال دارد . به طوری که منطقه باستان شناسی ازبکی در آن واقع شده است و نمونه اولین خشت دست ساز بشر که در سازمان ملل نگهداری می شود، توسط محمد خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن ها از این محوطه باستانی به سازمان ملل هدیه شده است.مصطفی بازرگان برادر مهدی بازرگان از مشاهیر این شهرستان محسوب می شوند وی در سال ۱۳۸۹ درگذشت. شهر مصطفی آباد یادگار دوران مباشری او بر این شهر است. مردم این شهر به زبان ترکی آذربایجانی با لهجه ساوجبلاغی صحبت می کنند.
منطقه نظرآباد با پیشینه ای ۹۰۰۰ ساله که آثار آن در منطقه باستانی تپه ازبکی قابل مشاهده است، یکی از شهرستان های استان جدید التاسیس البرز است. نظرآباد از طرف شمال به بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ، از طرف جنوب به بخش اشتهارد از توابع شهرستان کرج ، و ازطرف شرق به دهستان های رامجین و سعیدآباد شهرستان ساوجبلاغ و از طرف غرب به شهرستان آبیک از توابع استان قزوین محدود است. مساحت این شهرستان ۵۷۶ کیلومترمربع و در دشتی نسبتا هموار واقع است. شهر نظرآباد مرکز این شهرستان در جنوب راه آهن و اتوبان و جاده قدیم تهران- قزوین و در ۴ کیلومتری جنوب غربی شهر هشتگرد و همچنین، در ۸۵ کیلومتری غرب شهر تهران واقع شده است. استقرار این شهرستان در کنار جاده ترانزیت و آزاد راه تهران – تبریز و راه آهن تهران – تبریز موجب توسعه آن در پنجاه سال اخیر شده است.
در سال ۱۳۳۲ روستای نظرآباد با حدود ۶۷ زارع و ۷-۸ خانوار دامدار توسط میرزا عبدالله مقدم خریداری شد. نظرآباد در این سال مثل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار