تهران- ایرنا- تکمیل ۱۳ فاز پارس جنوبی در هفت سال گذشته در بخش دریا این فرصت را برای ایران فراهم کرد تا تولید گاز از این میدان مشترک را به ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز برساند و همان گونه که وزیر نفت نیز تاکید کرده، با این اقدامات تمدن صنعتی و گازی در خلیج فارس تکمیل شده است.

توسعه پارس جنوبی به عنوان یکی از اولویت های بیژن زنگنه در زمان تصدی وزارت نفت در دولت یازدهم مطرح شد.
در آن زمان ایران از این میدان مشترک ۲۸۵ میلیون بشکه در روز گاز تولید می کرد و این در شرایطی بود که در سوی دیگر، قطر روزانه تا ۵۷۰ میلیون متر مکعب در روز از این میدان برداشت می کرد.
اما همانطور که بیژن زنگنه وزیر نفت تاکید کرده، تولید ایران از این میدان اکنون به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است. اکنون تولید گاز ایران در پارس جنوبی از همسایه بیشتر است با اینکه حجم مخزن ما کمتر است.
زنگنه همچنین گفته که در حال حاضر ۱۷ فاز پارس جنوبی در دریا تمام شده و تنها یک پالایشگاه مانده که تاثیر زیادی در تولید ندارد و با این اقدامات تمدن صنعتی در این منطقه تکمیل شده است.
در واقع ایران با اقداماتی که از سال ۹۲ و بازگشت زنگنه به وزارت نفت در توسعه پارس جنوبی انجام داد، توانست با اولویت بندی تخصیص منابع و نیروهای متخصص، افزایش حدود ۱.۵ برابری تولید کل گاز کشور و افزایش ۲.۵ برابر تولید گاز از میدان پارس جنوبی را رقم بزند.
با افزایش تولید گاز از پارس جنوبی توسط ایران، تامین ۷۲ درصد از گاز سبک خطوط لوله کشور نیز از این میدان مشترک تامین شد تا ایران سوخت مایع کمتری را بسوزاند و فرآورده های نفتی به جای سوختن، صرف صادرات شود.
وزیر نفت در این باره گفته بود که اگر گازرسانی ها انجام نمی شد، لازم بود تا برای این حجم از سوخت مورد نیاز کشور، ۱۰ پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه ای در کشور احداث شود که علاوه بر اتلاف منابع، مححط زیست را نیز نابود می کرد.
در این مدت یعنی از سال ۹۲ تا کنون، راه اندازی، بهره برداری و تکمیل فازهای ۱۵ و ۱۶، ۱۲، ۱۹، ۲۰ و ۲۱، ۱۷ و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار