سیاستمدار کویتی: کویت تحت فشار عربستان یک اشتباه تاریخی مرتکب شد

فارس نیوز سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۸
سیاستمدار برجسته کویتی و عضو سابق مجلس الأمه (پارلمان) این کشور فاش کرد که کویت در طول تاریخ یک بار تحت فشار عربستان سعودی، مرتکب اشتباه شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «ناصر الدویله» با اشاره به فشارهای شدید عربستان سعودی بر کویت، گفت که این کشور تحت فشارهای مذکور مرتکب اشتباه شد و «کودتا» علیه «محمد مرسی» رئیس جمهور منتخب مصر را محکوم نکرد.
وی در صفحه توئیتر خود نوشت: «کویت در طول تاریخ تنها یکبار مرتکب اشتباه شد و آن هم تحت فشار غیرطبیعی عربستان سعودی در شب کودتا علیه مرسی بود، که (در نهایت) تحت این فشار شدید و تهدید (سعودی ها) علیه آینده روابط کویت و عربستان، دولت کویت بیانیه ای صادر و از محکوم کردن کودتا صرف نظر کرد».
«محمد مرسی عیسی العیاط» رئیس جمهور سابق مصر و مشهور به محمد مُرسی دوشنبه گذشته هنگام جلسه محاکمه اش فوت کرد.
وی در سال ۲۰۱۲ در نخستین انتخابات پس از سرنگونی رژیم «حسنی مبارک» به عنوان رئیس جمهور مصر انتخاب شد اما یک سال پس از آن توسط ارتش این کشور به فرماندهی «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع وقت مصر از قدرت برکنار و به زندان افکنده شد تا اینکه هفته گذشته در جلسه دادگاه درگذشت.
دادستانی کل مصر علت مرگ مرسی را سکته قلبی اعلام کرده اما سازمان های بین المللی از جمله دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل خواهان اجرای تحقیقات درباره علت واقعی مرگ او شده اند.
آمادگی کویت برای حل مشکلات منطقه
این سیاستمدار کویتی همچنین «صباح الجابر الاحمد الصباح» امیر کویت را «پدر دیپلماسی اصیل کویت» خواند و افزود که «کویت حاضر است در عرض یک هفته بحران در خلیج (فارس) خواه در یمن و ایران را حل کند و کافی است که پرونده های پیچیده را به آن محول کرده و به درایت آن اعتماد شود».

سرخط اخبار