گروه فرهنگی سیدعباس صالحی با بیان این که طی ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب، بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار عنوان کتاب تولید شده است، گفت: حدود ۸۰ درصد این آمار تألیف بوده که رقم قابل توجهی است.

به گزارش ایکنا از آذربایجان شرقی، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز، 29 مهرماه در آیین افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز و دهمین نمایشگاه مطبوعات استان با بیان این که کتاب و کتابخوانی صرفاً یک فضیلت نبوده، بلکه ضرورت است، اظهار کرد: کتاب و کتابخوانی علاوه بر این که به داشتن شهروندان خوب و جامعه عالم کمک می کند بلکه برای سلامت زیست جامعه نیز بسیار مورد نیاز است.
وی با تأکید بر فواید کتاب و کتابخوانی، بیان کرد: کتاب و کتابخوانی باعث تخلیه هیجان و تمرکز روح شده و در دوره ای که اطلاعات پراکنده، روح منسجم را دچار آسیب کرده است، خواندن کتاب به انجسام فکر و روح کمک می کند.
صالحی با بیان این که کتاب و کتابخوانی برای فرد و جامعه یک واجب فوری مؤکد است، تشریح کرد: در حال حاضر تهدیدات مضاعفی در مقابل کتاب و کتابخوانی وجود دارد که عمده آن شامل فضای مجازی، سیستم آموزشی و خانواده هاست.
وزیر ارشاد در این خصوص بیان کرد: میانگین مصرف اینترنت در کشورمان ۱۶۹ دقیقه در روز بوده و در برخی از استان ها نیز بالای 200 دقیقه است؛ میانگین مصرف تلویزیون نیز ۷۲ دقیقه در روز بوده و کتابخوانی نیز در این میان غریب مانده است.
نظام آموزش و پروش ما نتوانسته بین نوجوان و کتابخوانی آشتی برقرار کند
وی با بیان این که تهدید دوم در حوزه کتاب و کتابخوانی از سمت سیستم آموزشی است، اظهار کرد: مدارس ما کتابخوانی را وسعت نمی دهند و متأسفانه نظام آموزش و پروش ما نتوانسته بین کودک و نوجوان و کتابخوانی آشتی برقرار کند.
صالحی با بیان این که تهدید سوم در حوزه کتابخوانی از سمت خانواده است، افزود: والدین نه خود کتاب می خواندند و نه کتاب خواندن ...

سرخط اخبار