دعوت به «تولید ثروت» باید با تشویق به «انفاق» و «ساده زیستی» همراه شود

قدس آنلاین پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۸:۸
تلاش برای معیشت مؤمنانه برآمده از این بخش زیارت عاشوراست که «اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیایَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» یعنی خداوندا زندگی ام را همچون زندگی محمد و اهل بیت او قرار بده.

قدس آنلاین : وقتی از زندگی ائمه معصومین(ع) حرف می زنیم نباید نگاهمان فقط بحث های مناسکی و عبادی باشد، بلکه باید با این دید به آن ها نگاه کنیم که ائمه مظهر جامعیت اسلام هستند. اسلام به این خاطر که کمتر به وجه تولید ثروت حلال در بحث های اقتصادی و معیشتی آن نگاه شده، مظلوم است. خداوند می فرماید «جَعَلَ النَّهارَ نُشُوراً» یعنی روز برای برانگیختن مردم به کسب روزی حلال است. در آیه دیگری ذکر شده: «جَعَلْنَا النَّهارَ مَعاشاً» یعنی روز بستر کسب روزی است. حتی در آیاتی دیگر از انسان خواسته شده به آباد کردن زمین بپردازد. روایاتی داریم که اشاره می کند وقتی حضرت امیرالمؤمنین(ع) از اولویت مبارزه فارغ می شدند، معلمی می کردند و وقتی دیگر را به قضاوت می پرداختند و پس از فراغت از آن ها، باغی داشت که به آباد کردن آن می پرداختند و در همان حال که بیل می زدند، ذکر می گفتند. اقتصاد عزتمندانه حسینی این است که آن هایی که یار ویژه اباعبدالله(ع) هستند بیشترین خدمت و تولید را دارند، ولی وقت نوبت به مصرفشان می رسد، کمترین مصرف را می کنند. این مدل در ابتدای انقلاب و دوران جنگ انجام شد و نتایج حیرت انگیزی داشت ولی کم کم مصارف، بیشتر و خدمات کاسته شد.
مال صامت، بدترین نوع مال است
افراد مذهبی باید طبق روایات، اطرافیان و فامیل را دور خود جمع کرده و به کار آن ها رسیدگی کنند؛ چرا که این کار از بروز و شیوع فساد جلوگیری می کند. باید پول وسیله صله رحم و از انباشت ثروت جلوگیری شود. صله رحم یکی از راه های انسجام دینی است. با این تعریف ایجاد نسبت های جدیدی که با ازدواج حاصل می شود فرصت جدیدی برای نیروسازی و یارگیری محسوب می شود که نباید از آن غافل شد. فردی از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار