کارشناس مسائل سیاسی عراق تاکید کرد که اقدامات عملی لازم و قاطع برای اخراج نیروهای آمریکایی اتخاذ نشده و تنها شاهد عملیات استقرار مجدد و بازآرایی یگان های آمریکایی حاضر در عراق در پایگاه های نظامی بوده ­ایم.
«اسامه السعیدی»، استاد دانشگاه «نهرین» در بغداد و تحلیلگر مسائل سیاسی عراق در تشریح اقدام های دولت عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی و درخواست ائتلاف فتح عراق در این راستا در گفت وگو با خبرنگار ایلنا گفت: پس از جنایت فرودگاه بین المللی بغداد و شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس و «ابومهدی المهندس» نایب رئیس سابق سازمان حشدالشعبی، پارلمان عراق تصمیمی را اتخاذ کرد که به دولت مستعفی و «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشین توصیه می ­کرد همه تدابیر ویژه را برای اخراج نیروهای نظامی بیگانه به ویژه نیروهای آمریکایی از اراضی عراق اتخاذ کند.
السعیدی در ادامه افزود: این در حالی است که اقدام های عملی لازم و قاطع در این راستا اتخاذ نشده و تنها شاهد عملیات استقرار مجدد و بازآرایی یگان­ های آمریکایی حاضر در عراق در پایگاه ­های نظامی بودیم.
وی گفت: مذاکرات یا بهتر بگویم گفت و گو با آمریکا با یک نشست مجازی آن هم به طور محرمانه برگزار شد و نه پارلمان و نه هیچ یک از نهادهای دیگر در جریان روند این گفت وگوها قرار نگرفتند.
این کارشناس مسائل سیاسی عراق تاکید کرد که مردم این کشور به این تیم مذاکره کننده اعتماد ندارند و این گروه به دلیل آنکه خود دارای منافع شخصی بوده و به آمریکا گرایش دارند، هرگز مورد تایید مردم عراق نیستند.
وی در ادامه افزود: در همین راستا ائتلاف فتح که یکی از تشکل­ های سیاسی مهم و دارای وزنه سنگینی در پارلمان عراق است، ...

سرخط اخبار