سرپرست معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: بهره برداری از محصولات فرعی مرتعی (گیاهان دارویی و صنعتی) گامی مهم در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و جهش تولید به شمار می آید.

به گزارش ایسنا سید نقی عزیزی افزود: از آنجائی که بهره برداری از محصولات فرعی مرتعی به هیچ گونه تکنولوژی و صنعتی نیاز ندارد و از طرفی این بهره برداری خسارتی به اکوسیستم مراتع وارد نمی کند، بر همین اساس این فعالیت در رونق اقتصاد نقش موثر و مفیدی دارد.
وی به برخی مزایای توسعه کشت و پرورش گیاهان داروئی اشاره کرد و اظهارکرد: پرورش گیاهان دارویی علاوه بر تولید داروهای طبیعی، موجب تولید ناخالص ملی، ارزآوری از طریق صادرات، رونق بخشی در تولیدات داخلی و اشتغال زایی می شود.
عزیزی استان تهران را مستعد پرورش گیاهان دارویی دانست و خاطرنشان کرد: شهرستان های استان تهران بویژه شهرستان های فیروزکوه، دماوند و شمیرانات از لحاظ شرایط اقلیمی از پتانسیل خوبی برای پرورش گیاهان دارویی برخوردار هستند.
سرپرست معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در ادامه به برداشت صمغ گیاه مرتعی باریجه در استان تهران پرداخت و گفت: در سال جاری و بر اساس قراردادهای منعقده با بهره برداران، تاکنون بیش از شش تن برداشت این گیاه مرتعی صورت گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران وی کشت و بهره برداری گیاه باریجه را یکی از مصداق های اجرای طرح های مرتعداری چند منظوره (تلفیقی) در مراتع استان تهران برشمرد و تصریح کرد: تهیه و اجرای طرح های مرتعداری چند منظوره و توسعه کشت گیاهان دارویی به عنوان اقدامات جهشی مهم سال جاری در دستور کار جدی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران قرار دارد.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار