سفیر روسیه در آمریکا: ادعای خروج مسکو از پیمان موشکی صحت ندارد

خبرگزاری تسنیم سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰
سفیر روسیه در واشنگتن تأکید کرد، مسکو تمام تلاش خود را برای حفظ پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط انجام داده و اکنون نیز پیشنهادات برای حل و فصل موارد مورد اختلاف دو طرف همچنان به روی میز مذاکره باقی است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در ایالات متحده در نشست سالانه انجمن کنترل تسلیحات در واشنگتن اعلام کرد، این مسئله که روسیه از پیمان مربوط به نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط، کاملا غیرصحیح است و مقامات مسکو تلاش می کنند تا این توافقنامه راهبردی را حفظ کنند.
این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: «صحبت از خروج روسیه از این پیمان اصلا درست نیست. ما هرگز چنین قصدی نداشته و ندارد. ما بطور پیگیرانه تلاش زیادی را برای حفظ پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط انجام داده ایم و تنها پس از آنکه واشنگتن اجرای تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه را متوقف کرد، کشور ما با توجه به این واقعیت که آمریکا این پیمان را نقض کرده، مجبور شد تا اجرای تعهداتش در چارچوب آن را متوقف سازد.»
آنتونوف توضیح داد: «البته ما هنوز هم هیچ تصمیمی درباره خارج شدن از پیمان موشکی نگرفته ایم. به همین دلیل مقایسه اقدام یکجانبه آمریکا با واکنش روسیه به این مسئله، از لحاظ حقوقی اصلا قابل مقایسه نیست.»
سفیر روسیه با تأکید بر اینکه توان بالقوه مبارزه مشترک مسکو و واشنگتن برای حفظ صلح، امنیت، خلع سلاح، تقویت عدم گسترش هسته ای و کنترل تسلیحات در جهان هنوز از بین نرفته است، افزود: «ما در صورت احترام به منافع ملی یکدیگر، خواهیم توانست به موفقیت های بزرگی دست یابیم. البته برای این منظور لازم است تا مواضع سازنده ای اتخاذ کرد و از زبان تهدید و اولتیماتوم خودداری کرد. واضح است که چنین برخوردی اصلاً قابل قبول نبوده و نمی تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.»
به گفته این ...