تدوین ۲۴۳ کتاب باموضوع دفاع مقدس در استان

بسیج نیوز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۴
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تدوین ۲۴۳ کتاب باموضوع دفاع مقدس در استاناستان در جلسه کارگروه تخصصی اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: تاکنون ۱۲۰ هزارو ۵۰۰ سند دفاع مقدس به این بنیاد تحویل شده که باید تلاش شود با تهیه اسناد بیشتر، نقش استان در دوران دفاع مقدس به خوبی تبیین شود.

سرهنگ آسمند با بیان اینکه مدخل های اصلی دانشنامه استانی دوران دفاع مقدس شناسایی شده است، افزود: تا کنون ۲۸۳ مدخل در استان شناسایی شده که پس از محتوا سازی و جمع آوری اسناد شهدا ۲۸۳ مقاله در این خصوص تدوین می شود.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند" دفاع مقدس میدان وسیعی است که هنوز بسیاری از بخش های آن کشف نشده است" گفت:باید اسناد دفاع مقدس استان را به کمک تاریخ شفاهی ثبت و ضبط کنیم.
سرهنگ آسمند از اختصاص ۵۰۰ میلیون ریال به تدوین دانشنامه استانی خبر و ادامه داد: برای ادامه تدوین این دانشنامه به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال دیگر نیاز است.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اضافه کرد: تاکنون بانک جامع اطلاعات آزادگان، جانبازان، ایثارگران و شهدا مربوط به نهاد های سپاه، کنگره شهدا، جهادکشاورزی، بنیاد شهید شامل ۶ هزار و ۳۱۲ برگ سند ویژه آزادگان، هزارو ۶۳۴ سند ویژه جانبازان ۵۰ درصد به بالا، ۱۰۵ هزارو ۴۳۷ سند و ۳۶۰ فایل صوتی مربوط به رزمندگان، و ۵۱۰ قطعه عکس از جهادگران کهگیلویه وبویراحمد جمع آوری شده است.
رئیس دانشگاه یاسوج هم گفت: دست آورد های دوران دفاع مقدس میراث گرانب هایی است که باید به دست آیندگان برسد تا آنان با رشادت های و دلیری های رزمندگان و شهدای ۸ سال دفاع مقدی آشنا شده و این میراث گراسنگ به دست فراموشی سپرده نشود.
دکتر عریان افزود: ادارات، سازمان ها و نهاد ها به منظور ثبت و ضبط خاطرات رزمندگانشان در دوران دفاع مقدس، همکاری بیشتری داشته باشند.