مدیرکل پیشین وزارت امور خارجه به چگونگی عملکرد تیم جدید مستقر در کاخ سفید در مواجه با برجام و تنش هایی که با ایران دارند پرداخت و پیشنهاد مجلس مبنی بر تغییر نام وزارت خارجه را مورد بررسی قرار داد.
سید جلال ساداتیان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، درباره فضای پیش روی ایران در برجام با توجه به موضع گیری های اخیر طرف های غربی، با بیان اینکه ترکیب هیات دولتی که آقای بایدن آورده است همان تیم برجامی هستند، اظهار داشت: آقای بلینکن به عنوان وزیر خارجه، خانم وندی شرمن معاون وزیر خارجه، آقای سالیوان مشاور شورای امنیت ملی آقای بایدن معرفی شده اند و آقای جان کری نیز جزو تیم او قرار دارد، بنابراین این ترکیب نشان می دهد که آقای بایدن علاقمند است اگر نه همه مسائل، لااقل بخش عمده تنش هایی که بین ایران و ایالات متحده آمریکا وجود دارد را در قدم اول بر طرف و به روابط دو کشور سامان ببخشد.
وی درباره اینکه کدام طرف نخست باید به تعهدات خودش در برجام بازگردد، گفت: در اینجا مشخص است کسی که از برجام خارج شده باید به برجام بازگردد و آن طرف آمریکا است. آنچه ایران می گوید حق است؛ اروپایی ها نیز از برجام دفاع می کنند و در گذشته هم این دفاعیه را داشته اند و دائم می گفتند که ایران به تعهداتش عمل کرده و حتی در بیش ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی عملکرد درست ایران تایید شده است.
سفیر سابق ایران در بریتانیا افزود: اما از یک جایی به بعد تهدیدات آقای ترامپ، اروپایی ها را به بی عملی کشاند، آنها به تعهدات که در زمینه برجام وجود دارد و جز لاینفک این توافقنامه است، عمل نکردند. آنها تعهد داشتند نفت ایران را بخرند، فلزات گران بها به ایران بفروشند و پول ایران ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار