چاووش اوغلو: تصمیم آمریکا در قبال ایران گنده گویی است

خبرگزاری تسنیم سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲
وزیر خارجه ترکیه گفت: آمریکا درباره ایران تصمیمی یکجانبه گرفته و به دیگر کشورها نیز می گوید که باید تبعیت کنید و هزینه بپردازید. پیشنهاد خرید نفت از کشور دیگری به جای ایران، گنده گویی است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار با سراج الدین مهرالدین، همتای تاجیک خود در آنکارا درباره عدم تمدید معافیت خرید نفت از ایران توسط آمریکا به خبرنگاران گفت: ترکیه مخالف چنین فشارها و اقداماتی است.
چاووش اوغلو با بیان اینکه اینگونه تحریم ها به مردم ایران آسیب وارد می کند، تصریح کرد: این اقدام برای ثبات و امنیت منطقه نیز بسیار خطرناک است. برای ترکیه و دیگر کشورها ایجاد تنوع در تامین کنندگان نفت به آسانی ممکن نیست.
وی با بیان اینکه خطوط لوله عراق نیز پس از داعش آسیب زیادی دیده و تعمیر آن به زمان نیاز دارد، اظهار داشت: ظرفیت انتقال نفت خط لوله از اقلیم کرد شمال عراق به ترکیه نیز محدود است.
مخالفت عراق با تصمیمات یک جانبه اعضای اوپک برای جبران تحریم نفتی ایران
مخالفت چین با اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران
رویترز: آمریکا این بار معافیت ها از تحریم نفتی ایران را تمدید نمی کند/ نفت به مرز 74 دلار رسید
وزیر خارجه ترکیه گفت: جدا از مسائل دیگر، تغییر منبع تامین نفت به معنی ایجاد تغییرات اجباری در پالایشگاه ها نیز هست و این نیز هزینه زیادی در پی دارد. آمریکا تصمیمی یکجانبه گرفته و به دیگر کشورها نیز می گوید که باید تبعیت کنید و هزینه بپردازید. پیشنهاد خرید نفت از کشور دیگری به جای ایران، گنده گویی است.
چاووش اوغلو با طرح این سوال که آیا شما برای آن کشورها بازاریابی می کنید؟ اظهارداشت: بازاریابی وزیر خارجه یک کشور برای کشورهای دیگر بسیار اشتباه است. مردم در این باره چه فکر می کنند. چیزی که به ذهن خطور می کند این است که ...