ظرفیت های آسیای مرکزی برای تحریم شکنی؛ ایران دکترین خود را مشخص کند

فارس نیوز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۰
کارشناس مسائل آسیای مرکزی گفت: اگر ایران به دنبال استفاده از ظرفیت های این منطقه برای مقابله با تحریم های آمریکا است باید دکترین یا نقشه راه خود برای آسیای مرکزی را معرفی کند تا در آن ابعاد و زمینه های گسترش همکاری و مراودت با کشورهای منطقه تعریف شود.

«حسین اسوبعلی اف» کارشناس مسائل سیاسی و امنیتی آسیای مرکزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دیدگاه های خود در مورد سیاست های احتمالی کشورهای آسیای مرکزی نسبت به ایران و تعاملات جمهوری اسلامی در شرایط تشدید تحریم ها با این منطقه را تشریح کرد.
وی با اشاره به تصمیم آمریکا بر افزایش فشارهای خود بر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: همانگونه که قبلا «واشنگتن» اعلام کرده بود در ماه می سال جاری میلادی احتمالا تحریم های جدید آمریکا علیه بخش انرژی ایران وضع خواهد شد.
اسوبعلی اف افزود: در چنین شرایطی برای جمهوری اسلامی حفظ روابط مطلوب سیاسی و اقتصادی با مناطق مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. آسیای مرکزی یکی از این مناطق بوده و پرسش مهم این است که آیا این منطقه در شرایط تحریم قادر به نقش آفرینی خواهد بود؟
به گفته وی، البته باید گفت که حضور ایران در فرآیندهای اقتصادی آسیای مرکزی به صورت حداقل بوده و به این دلیل نمی توان این انتظار داشت که در چشم انداز کوتاه یا میان مدت اتفاقات قابل توجهی در این زمینه رخ دهد.
وی ادامه داد: شاید ترکمنستان و قزاقستان را تا حدودی بتوان استثنا دانست ولی با این دو کشور نیز زمینه های همکاری محدود به برخی کالاهای خاص می باشد (گندم قزاقستان و گاز ترکمنستان) بنابر این سوال ایجا است که چگونه تحریم ایران در بخش انرژی بر کشورهای صادرکننده نفت مانند قزاقستان و گاز مانند ترکمنستان تاثیر خواهد گذاشت. البته قزاقستان هرگز نمی تواند سهم ایران در صادرات نفت به بازارهای بین المللی را به خود اختصاص دهد بلکه احتمالا از افزایش قیمت جهانی نفت سود خواهد برد.
اسوبعلی اف در ادامه یادآور شد: اما وضعیت ترکمنستان فرق ...