گزارش العربی الجدید؛ سه مسئول عراقی مأمور کاهش تنش میان ایران و آمریکا

جهان نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۴
فارس نوشت: یک روزنامه نزدیک به قطر اعلام کرد که نخست وزیر عراق به وزیر خارجه، رئیس سرویس اطلاعاتی و مشاور امنیت ملی دستور داده است که برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا رایزنی کنند.

به گزارش جهان نیوز ، اقدامات تنش زای آمریکا در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران که به اعتقاد برخی کارشناسان، بیشتر جنبه جنگ روانی و رسانه ای دارد، در کانون اهتمام رسانه ها قرار گرفته است.
عراق یکی از کشورهایی است که از آغاز این اقدامات آمریکا اعلام کرده که حاضر است بین تهران و واشنگتن میاجی گری کند تا مانع از بروز هر گونه درگیری در منطقه شود.
روزنامه «العربی الجدید» -نزدیک به قطر- به نقل از دو مسئول عراقی که یکی از آنان نزدیک به «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر این کشور توصیف شده است، گزارش داد که «سه مسئول در بغداد تحرکات گسترده ای برای ایجاد کانال های ارتباطی بین واشنگتن و تهران آغاز کرده اند».
یکی از این دو مسئول، احتمال داده که بازگشایی سفارت عمان در عراق –دقیقا در این برهه- با تلاش برای یکسان سازی تلاش ها بین مسقط و بغداد «به منظور دور کردن سایه جنگ و کاهش میزان خطرناک ترین تنش در منطقه از زمان حمله آمریکا و انگلیس به عراق در سال 20033» ارتباط نزدیکی داشته باشد.
عمان یکشنبه گذشته اعلام کرد که سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرده است. سفارت عمان در عراق سال 1990 و در پی حمله بغداد به کویت بسته شده بود.
این مسئول نزدیک به عبدالمهدی به العربی الجدید گفت که وی به سه مسئول در دولت خود دستور داده است که با میانجیگری، تنش بین ایران و آمریکا را متوقف کنند؛ چرا که این تنش «تأثیر مستقیمی از نظر امنیتی بر کشور (عراق) دارد».
وی «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه، «مصطفى الکاظمی» رئیس سرویس اطلاعات و «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی و رئیس سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) را سه نفری دانست که عبدالمهدی مأمور این میانجیگری کرده است.
این ...