در حالی که بر طبق قانون و در شرایط بحرانی و حساس لغو پروازهای داخلی و خارجی کشور می تواند در دستور کار مسئولان کشوری قرار گیرد، اما عدم توجه به این مهم در پرواز تهران- اوکراین منجر به یک فاجعه جبران ناپذیر شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا ، صبح روز گذشته با انتشار خبری تأسف بار آغاز شد. انتشار بیانیه ای از سوی ستاد کل نیروهای مسلح که سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی را در اثر اصابت موشک تأیید می کرد. به دنبال این بیانیه که جامعه ایران را در شوکی بزرگ فرو برد، سؤالی که در اذهان بسیاری از مردم شکل گرفت این بود؛ در شرایطی که کشور در شرایط جنگی قرار داشته چرا پروازهای مسافربری و درواقع غیرنظامی همچون شرایط عادی در آسمان تهران در حال پرواز بوده است و به عبارت دیگر چرا آسمان کشور کلییر نشد؟ این سؤال اگرچه تاکنون پاسخی را به همراه نداشته اما اظهارات سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه نیز بر ابهامات آن افزوده است.
روز گذشته سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه در یک گفتگوی خبری ضمن تأکید بر اینکه سامانه ها در بالاترین سطح آمادگی قرار داشتند و کافی بود فقط شاسی فشرده شود، گفت: « ایشان (اپراتور) اظهار می کند که ما چندین بار درخواست کردیم که فضای کشور از پروازها متوقف شود که در شرایط سه- سه طبیعی است که درخواست شود . »
وی در بخش دیگری از اظهاراتش و در پاسخ به سؤالی درباره علت عدم اعلام ممنوعیت پروازهای مسافری و تجاری در هوای کشور گفت: «نمی خواهم کسی را متهم کنم، ما اینجا اطلاع رسانی می کنیم تا گروه هایی که مسئول هستند، این مسئله را بررسی و رسیدگی کنند. بعد از بررسی توسط آن ها می توان متهم را مشخص کرد.»
شکی نیست که بروز این فاجعه دلایل متعددی داشته است و بررسی قضائی و تحقیقات کارشناسان می تواند بسیاری از ابهامات را برطرف کند. ابهامی که مهم ترین آن علت و چرایی انجام پرواز تهران-اوکراین در شرایط بحرانی است. یعنی تکرار این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار