زخم های ناجور بر پیکر اژدها

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۲
شیراز-ایرنا- فراز تپه ای که چشم انداز شهر لار مرکز شهرستان لارستان فارس از آن پیداست،دژ اژدهاپیکر خودنمایی می کند؛ مقبره ای که نوشته های یادگاری نویسان بر پیکر آن خود را بر چشم و ذهن مردم فرو می کند.

مقبره ای تاریخی که بر تپه ای مشرف بر شهر تاریخی لار واقع شده و از اغلب نقاط این شهر دیده می شود به قلعه اژدها پیکر معروف است و یکی از آثار تاریخی مهم لارستان به شمار می رود و اهالی محل به این قلعه، آرامگاه مادر نادرشاه نیز می گویند،ساختمانی سنگی که یکی از نقاط تاریخی و دیدنی جنوب استان فارس و ایران است.
این اثر تاریخی که در آن سفال های فراوانی از دوره تیموری یافت شده ، دوم آبان سال ۸۲ با شماره ۱۰۵۰۴ در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.
وندال و جنجال
به گفته مسئولان مربوط در دو سال اخیر بیش از ۱۸۰ میلیون تومان،دولت برای مرمت و تعمیرات آرامگاه مادر نادرشاه هزینه کرده اما اکنون دیوارنویسی ویادگاری های عده ای که متخصصین آنها را خرابکار و بیمار می شناسند، زشتی را به این اثر ثبت ملی تحمیل کرده است.
کارشناسان امر وارد کردن خسارت به اموال عمومی و میراث فرهنگی و تاریخی را ناشی از بروز بیماری های روانی و گسترش روحیه خرابکارانه می دانند یا وندالیسم می دانند.
وَندالیسم به معنای تخریب کنترل نشدهٔ اشیا و آثار فرهنگی باارزش یا اموال عمومی است که ناهنجاری اجتماعی به حساب می آید و کارشناسان دلایل متعددی برای آن عنوان می کنند.
وندالیسم را در زمرهٔ انحرافات و بزه کاری های جوامع جدید دسته بندی می کنند و آن را عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه نسبت به برخی از فشارها، تحمیلات، ناملایمات، اجحاف ها و شکست ها تحلیل می کنند.
یکی از نابهنجاری ها گرایش جوانان به تخریب است، که در نوع خود می تواند شامل تخریب اموال عمومی، فضای سبز، جاده ها، دیوارها، … باشد،کسی را که دست به چنین کارهایی می زند در اصطلاح جامعه شناسان وَندال می گویند، و گرایش به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار