ظرفیت تردد در مرز ریلی سرخس با ترکمنستان به ۱۰۰واگن در روز افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی ، فرماندار سرخس گفت: هم اکنون ۵۰واگن ورودی و ۵۰واگن خروجی در مرز ریلی سرخس - ترکمنستان تردد می کنند در حالی که همزمان با بازگشایی مرز ریلی سرخس با ترکمنستان از ۲۹خرداد امسال روزانه ۳۰واگن باری حامل کالای صادراتی به مقصد کشور های آسیای مرکزی از سرخس وارد کشور ترکمنستان و همین تعداد واگن نیز وارد ایران می شد.
محمدرضا رجبی مقدم افزود: هم اکنون حدود ۷۰۰واگن حامل کالای صادراتی و ترانزیتی در مرز سرخس در انتظار ورود به خاک ترکمنستان و طی مسیر به مقاصد خود در پنج کشور آسیای مرکزی است که امیدواریم در روز های آتی با افزایش ظرفیت تردد ریلی در این مرز، کالا های صادراتی هر چه زودتر به مقاصد خود برسند.
وی گفت: ۱۴ اسفند۹۸ در پی شیوع ویروس کرونا مرز ریلی سرخس از طرف ترکمنستان بسته شد و پس از حدود سه ماه و نیم با حصول توافق دوجانبه و ایجاد تونل های ضدعفونی واگن های حمل کالا، تبادل تجاری در این مرز ریلی از سرگرفته شد.
بیشتر بدانید:
سرخس در شمال شرق کشور قرار دارد و با جمهوری ترکمنستان هم مرز است.
پارسال معادل یک میلیون و ۳۲هزار تُن انواع کالا از طریق مرز ریلی سرخس به کشور های آسیای مرکزی صادر شد که ۹۰۶هزار تُن از کل حجم این کالا ها در خراسان رضوی بارگیری شد.
۶۷درصد از اقلام صادراتی خراسان رضوی را سیمان و پس از آن مصالح ساختمانی از جمله مواد شیمیایی و شوینده تشکیل می دهد.
۱۴درصد از مجموع ۱۰هزار کیلومتر ظرفیت شبکه ریلی کشور در خراسان رضوی قرار دارد.

عناوین مهم خبری