ساختاری حکومتی امام علی الگویی برای اصلاح ساختارهای اداری ماست / مسئولان در حکومت علوی خودمحور نیستند

خبرگزاری تسنیم دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۴۳
محقق و مدرس نهج البلاغه معقتد است ساختار حکومت امیرالمؤمنین(ع) الگویی مناسب برای اصلاح ساختارهای اداری و حکومتی ماست.

- اخبار فرهنگی -
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، بررسی مؤلفه ها و شاخصه های حکومت امیرالمؤمنین(ع) روشی مناسب برای دستیابی به الگویی مناسب جهت اداره امور کشور محسوب می شود. این امر به ویژه در عصر حاضر که ایران اسلامی با چالش های مدیریتیِ قابل ملاحظه ای دست و پنجه نرم می کند، اهمیت می یابد.
در این راستا، بررسی شاخصه های رفتاری امام علی(ع) در قبال موضوعات مختلف، بررسی مدل ساختاریِ تشکیلات حکومت حضرت، بررسی مؤلفه های رفتاری امام علی(ع) در تشکیلات اداری و سازمانی و در برخورد با مردم و مسئولان و تبدیل این دستاوردهای پژوهشی به آیین نامه های اداری ضرورتی غیر قابل انکار است. لذا حکومت تقریباً پنج ساله امیرالمؤمنین (ع)، نمونه ای برجسته از نظام سیاسی اسلام و شیوه زمامداری مبتنی بر عالی ترین نوع تعامل مردم با مسئولان را ارائه داد به گونه ای که می توان با بازکاوی بایسته و سنجیده آن، روش های مطلوب در راستای تحقق این امر را در دنیای کنونی به دست آورد و به کار بست.
در این موضوع با بخشعلی قنبری محقق و مدرس نهج البلاغه به گفت وگو نشستیم. مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید.
* با توجه به مشکلات ساختاری که اکنون با آن دست و پنجه نرم می کنیم، آیا می توان از ساختارهای حکومت داری امیرالمؤمنین(ع) الگو گرفت؟ مهم ترین شاخصه های ساختار حکومت امام(ع) را در چه گزاره هایی می دانید؟
در این بحث به ساختارهای حکومتی و انتخاب مدیران حکومتی از چشم انداز سیاسی یا مدیریتی نگاه نمی کنم بلکه از منظر اخلاقی، دینی و عرفانی می پردازم. از این منظر در باب ساختارهای حکومتی حداقل سه نظریه مطرح شده است:
نظریه اول، کارگزارگرایی است. به ...

سرخط اخبار