اصول فروشی در دکان اصلاح طلبی/ چرایی حضور پرتعداد اصلاح طلبان در میتینگ نهضت آزادی

فارس نیوز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۳
اصول فروشی مولود نگاه ابزاری به سیاست است و اصلاح طلبان از آنجایی به موتاسیون رسیدند که ابتدا از اصول ایدئولوژیک انقلاب و سپس خود اصلاحات عبور کردند؛ طبیعی است که اصلاحات در دامن نهضت آزادی بیافتد چون فصل مشترک این دو در شرایط کنونی غربگرایی است.

حوزه احزاب خبرگزاری فارس- محسن صمیمی- بستگی به نوع نگاه دارد. اگر سیاست را از چارچوب یک ایدئولوژی اصول مدار نگاه کنی، درست یا غلط در طول تاریخ یک مسیر مشخص را طی خواهی کرد ولی اگر سیاست را «دکان» امرار معاش سیاسی درنظر بگیری لاجرم «اصول فروش» خواهی شد.
*اصلاح طلبان در دورهمی نهضت آزادی چی ها
27اردیبهشت ماه پنجاه و هشتمین سالگرد حزب منحله نهضت آزادی پاتوقی بود تا آنها که هنوز دل در گرو افکار این حزب منحله دارند، دور هم جمع شوند و از به اصطلاح افتخارات تشکیلات سابق خود بگویند. تشکیلاتی که در دهه های گذشته، انحراف هایی از اصول انقلاب داشته که نهایتا انحلالش را رقم زده است.
اما نکته عطف این مراسم نه سخنان دبیرکل و اعضا بلکه حضور و سخنرانی اصلاح طلبان در آن بود. آنچه در تصاویر این مراسم آمده است، مصطفی معین در ایم مراسم سخنرانی کرده و در آن «پایبندی به اصول و پرهیز از بده بستان های رایج سیاسی» را یک سرمایه عظیم اخلاقی و اجتماعی برای نهضت آزادی برشمرده است.
اما این تنها مورد از استقبال رسمی اصلاحات از نهضت آزادی نیست و پیش از این نیز آنها با  عضویت عماد بهاور عضو شاخه جوانان نهضت آزادی در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان همبستگی خود را با این حزب منحله اعلام کرده بودند که جای بسی تامل است.آنچه در تصاویر این مراسم مشخص است، در این دیدار محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس، مرتضی الویری و فیض الله عرب سرخی دیگر فعالین سیاسی اصلاح طلب هم حضور داشته و با اعضای حزبی که زمانی شمشیر را علیه شان از رو کشیده بودند، عکس یادگاری گرفتند.
*مخالفت های تاریخی اصلاحات با نهضت آزادی
اما به مواضع سابق اصلاح طلبان نسبت به ...

سرخط اخبار