جشنواره بین المللی «پروین اعتصامی» در تبریز آغاز به کار کرد

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۲
جشنواره بین المللی «پروین اعتصامی» در تبریز آغاز به کار کرد

اعتمادآنلاین| "پروین اعتصامی" دختر یوسف اعتصام الملک از نویسندگان و مترجمان مشهور ایران بود که از کودکی زبان به شاعری گشود و درست در اوج جوانی که جزو معروف ترین شاعران زمان خود بود، درگذشت.
 پروین در قصاید خود از حیث الفاظ پیرو سبک شاعران قرن پنجم و ششم، خاصه ناصرخسرو بوده و قطعات و مثنوی های پر ارزش و غزل های دیگر او بیشتر رنگ سخن عراقی دارد و غالباً ساده است.
 عضو هیئت رئیسه جشنواره بین المللی پروین اعتصامی در آغاز این مراسم با بیان اینکه بی گمان پروین یکی از نمادهای بزرگ فرزانگی، هوشمندی و نجابت زن ایرانی است، اظهار کرد: پروین، بی هیچ گفت وگویی "حکیم بانوی" شعر ماست.
 باقر صدری نیا متذکر شد: کلام پروین، چکیده و عصاره آموزه ها، حکمت ها و آزمون های فرزانگان این مرز و بوم در طول تاریخ است.
 در ادامه این مراسم دکتر مریم خلیلی جهانتیغ از دانشگاه سیستان و بلوچستان، دکتر حسن ذوالفقاری از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر خدیجه پورزینی از دانشگاه تبریز و دکتر علی تمیزال از دانشگاه قونیه به ارائه مقالات خود تحت عناوین "ساخت روایت در شعر پروین"، "بانوی مثل آور"، " عناصر شعری قصاید پروین اعتصامی" و "پروین پژوهی در ترکیه" پرداختند.
مریم خلیلی جهانتیغ از دانشگاه سیستان و بلوچستان، فشرده سازی و ایجاز را از ویژگی های شعر پروین دانست و گفت: روایت دانای کل نامحدود خصلت عمومی کارکرد راوی در اشعار کلاسیک فارسی است که در اغلب اشعار پروین نیز به چشم می خورد و او در اشعارش پیام اصلی شعر را خطاب به خود بیان می کند.
او با اشاره به ویژگی های تکنیک روایی اشعار پروین اعتصامی، ادامه داد: وضوح، ایجاز، ارتباط دهی، ایجاد، انسجام، بازگویی و خودگویی از جمله ...

[ مشاهده متن کامل جشنواره بین المللی «پروین اعتصامی» در تبریز آغاز به کار کرد اعتماد آنلاین ]

آخرین اخبار عمومی
آخرین اخبار اعتماد آنلاین