ایسنا/چهارمحال و بختیاری محقق طب سنتی در چهارمحال و بختیاری گفت: به صورت کلی فشارخون به مزاج کلی و مزاج اعضای بدن به خصوص به اعصابی که ارتباط مستقیم با قلب دارند، بستگی دارد.

سید ابوالفتح شیرمردی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: در طب جدید اذعان می شود که با افزایش سن فشار خون بالا می رود، طب سنتی نیز معتقد است که هر چه سن بالاتر می رود طبیعت بدن به سمت سردی و خشکی متمایل می شود.
این محقق طب سنتی با اشاره به اینکه در طب سنتی هم مزاج کلی و هم مزاج جزئی در افزایش فشار خون دخیل است، بیان کرد: مزاج کلی افراد اگر گرم و تر و گرم و خشک باشد، این مزاج ها فرد را مستعد ابتلا به فشار خون بالا می کند.
وی با بیان اینکه مزاج گرم و تر به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی می شود، افزود: باید دانست که سوء مزاج گرم و تر نیز وجود دارد که اگر این سوء مزاج متوسط و شدید باشد فرد به سمت بیماری های متابولیک از جمله فشار خون می رود، البته سوء مزاج گرم و خشک نیز در بروز بیماری های متابولیکی مؤثر است.
این محقق طب سنتی تصریح کرد: اختلالات رگ، اختلالات قلب ناشی از سوء مزاج که به پمپ بدن معروف است، اختلالات مایع داخل رگ و اختلالات اعضای مشارکتی که هم با قلب و هم با بدن ارتباط دارد، سبب بیماری فشار خون می شود.
شیرمردی با بیان اینکه تصلب شرائین که موجب خشک شدن جدار رگ می شود، عامل زمینه ای فشار خون است، بیان کرد: خشکی جدار رگ می تواند ناشی از ورود سودا یا صفرا در جدار رگ باشد، از طرفی انقباض رگ می تواند موجب فشار خون شود.
وی با اشاره به اینکه اگر فشار خون را گرفتگی و انسداد ناکامل در رگ تعریف کرده باشیم، این بیماری از درون به رگ فشار وارد می کند، ادامه داد: در طب سنتی علاوه بر فشار وارد شده، دیواره عروق هم مدنظر است، اگر این دیواره تحت عواملی نازک یا ضخیم شود، فرد را مستعد فشار خون بالا می کند.
شیرمردی تاکید کرد: به صورت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری