سندرم داون (trisomy) نوعی ناهنجاری ژنتیکی است که به علت یک کروموزوم اضافه در زمان لقاح ایجاد می شود، علائم سندرم داون، انواع و درمان آن در این مطلب بررسی شده است.
سندرم داون چیست؟
سندرم داون نوعی ناهنجاری ژنتیکی است که به دلیل یک کروموزوم اضافه ای که به هنگام لقاح در جفت کروموزوم 21 به وجود آمده است، ایجاد می شود. این بیماری در گذشته منگولیسم نامیده می شد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، مشکلات شنوایی، بینایی و آلزایمر را افزایش می دهد. این اختلال بر رشد فیزیکی نوزاد تاثیر گذار است و موجب بروز مشکلاتی در سطوح مختف یادگیری می شود. در ادامه همراه مجله دلتا باشید.
علائم سندرم داون
این بیماری در هر فرد علائم متفاوتی مانند ناهنجاری در ساختار یا عملکرد اعضای بدن ایجاد می کند و بیشترین مواردی که تقریباً در همه مبتلایان به آن وجود دارد ناهنجاری های فک و صورت و تأخیر در یادگیری و فرایند رشد آن ها است. از علائم ظاهری سندرم داون نیز می توان به یک خط عرضی در کف دست به جای دوتا، چین های کنار داخلی صورت، بینی کوچک و سر بالا و گوش های کوچکتر و پایین تر اشاره کرد. این افراد بسیار آرام، گرم، صمیمی و شاد هستند.
بیش از 15 درصد نوزادان مبتلا به سندرم داون در همان سال اول بعد از تولد جان خود را از دست می دهند بنابراین سال اول از نظر پزشکی خطرناک ترین زمان زندگی فرد مبتلا به این بیماری است.
علائم سندرم داون در کودکان متفاوت است
این بیماری بر توانایی های شناختی کودکان مبتلا به شکل متفاوتی تأثیر می گذارد اما بیشتر آن ها دچار عقب افتادگی ذهنی خفیف تا متوسط هستند. آن ها می توانند بیاموزند و قادر به پرورش مهارت هایشان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.