اهل سنت روستای دیوان در آستانه فرا رسیدن نیمه شعبان توزیع ماسک را جایگزین مراسم «هل هلو» که با توزیع شیرینی همراه است، نمودند.

مجله فارس پلاس هرمزگان ، فتح الله میرکمانداری : ماه مبارک شعبان یکی از ماه های بسیار باارزش و مهم در اسلام و در بین مسلمانان است، ماه شعبان مقدمه ای از ماه مبارک رمضان است. این ماه مقارن است با ولادت باسعادت امام حسین(ع) و برادر بزرگوار ایشان حضرت ابوالفضل العباس و ولادت امام زین العابدین(ع) و ولادت حضرت امام مهدی(عج) که این ولادت ها باعث می شود که از ماه شعبان به عنوان ماه متبرک و بزرگ یاد شود. مسلمانان همه اعم از اهل سنت و اهل تشیع، این ماه را بزرگ می دانند.
در بین اهل تشیع در شهرستان بندرلنگه، عصر روز چهاردهم شعبان، مردان خانواده پس از خواندن نماز ظهر و عصر در مساجد شهر، به زیارت قبور اموات خود می روند و زنان خانواده نیز پس از خواندن نماز ظهر و عصر به تلاوت قرآن پرداخته و برای اموات فاتحه می خوانند و در راه خدا، حضرت رسول(ص) و ائمه اطهار و بزرگان و با ذکر نام امواتشان مواد غذایی تهیه شده را خیرات می کنند که تخم مرغ آب پز و زولبیا با نام محلی(زلیبی) از جمله قدیمی ترین مواد غذایی هر خیرات است.
در ۱۵ شعبان در بین اهل سنت شهرستان بندرلنگه مرسوم است که خیرات بدهند که به آن «هل هلو» به معنی شیرینی نیز می گویند. در این مراسم کودکان و نوجوانان دسته دسته به درب منازل می آیند و صاحبخانه که از قبل انواع شیرینی برای آنها آماده کرده است به عنوان خیرات به آنها می دهد که این مراسم در بین تشیع این شهرستان نیز به همین سبک مرسوم است.
*هارگیزگردانی میراث کهن هرمزگان
«هل هلو» یا همان هارگیزگردانی(آردگیزگردانی) میراثی کهن و به جا مانده از نیاکان و پیشینیان هرمزگانی برای زدودن کینه ها و کدورت ها بوده که هرچند با گذشت زمان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار