ایسنا/اصفهان یک متخصص مغز و اعصاب گفت: آلزایمر از شایع ترین بیماری های اختلالات شناختی است که علت دقیق و مشخصی ندارد، از این رو درمان دقیقی هم برای این بیماری وجود ندارد.

سید محمد سعادت نیا در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بیماری هایی مثل سکته های مغزی، کمبود ویتامین ها و ضربه به سر می تواند باعث اختلال شناختی شوند، اظهارکرد: چیزی که مشخص است این است که آلزایمر در سنین بالا و با افزایش سن رخ می دهد.
وی با بیان اینکه آلزایمر معمولاً در سنین ۶۰ تا ۶۵ سال اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: براساس آمار جهانی در میان افراد مسن بالای ۶۰ سال، از هر ۴ نفر، یک نفر به آلزایمر مبتلا می شود، همچنین آلزایمر زمینه ژنتیکی هم دارد و ابتلا به آن در سنین پایین ارثی است.
این متخصص مغز و اعصاب افزود: نوعی از درمان ها وجود دارند که می توانند پیشرفت آلزایمر را کند کنند و علائم بیماری را بهبود ببخشند.
وی با تأکید بر درمان ناتوانی های شناختی، تصریح کرد: تمریناتی که توجه، حافظه، تمرکز و مهارت های شناختی را افزایش می دهد باعث کند شدن روند بیماری می شود.
سعادت نیا با بیان اینکه طبق مطالعات، کسانی که فعالیت های مغزی بیشتری داشته اند نسبت به سایر افراد کمتر به آلزایمر مبتلا شده اند و یا بیماری آن ها شدت کمتری داشته است، ادامه داد: مطالعات زیاد و صحبت کردن به چندین زبان باعث تقویت مغز می شود که ابتلا به آلزایمر را کمتر و یا علائم بیماری را محدودتر می کند.
وی با اشاره به اینکه، آمار دقیقی از شیوع آلزایمر در ایران وجود ندارد، تصریح کرد: متاسفانه آلزایمر در سطح جهان در حال افزایش است که دلیل آن پیری جمعیت و افزایش طول عمر افراد است.
یک متخصص مغز و اعصاب با تأکید بر لزوم مدیریت استرس، افزود: تغذیه سالم می تواند در عدم بروز اختلالات شناختی مؤثر باشد، همچنین مطالعه کتاب، تمرینات ریاضی، حل سودوکو و آموزش زبان های متعدد می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار