یک کارشناس بازار سرمایه آثار سهام عدالت بر شاخص کل بورس را در کوتاه مدت منفی و در میان مدت و بلند مدت مثبت دانست.

«بهنام مرادی»، کارشناس بازار سرمایه، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی برنا در خصوص تاثیر سهام عدالت بر رشد یا افت شاخص کل بورس توضیح داد: یکی از مهم ترین علل تشکیل صف های فروش و افت شاخص کل در روزهای اخیر سهام عدالت بود اما این شرایط کوتاه مدت است.
او افزود: بورس تابع عرضه و تقاضا است و ارزش یک دارایی هم بر اساس میزان تقاضا و معامله تعیین می شود، بنابراین وقتی سهمی ارزش پیدا می کند و عرضه می شود به شکست قیمت آن منجر میشود، در مورد سهام عدالت نیز به علت سنگین بودن 30 درصد از کل سهام قابل معامله در بازار سرمایه باید بخشی از خارج بازار تامین و تزریق می شد، به همین دلیل در کوتاه مدت بازار دچار مشکل شد و ریزش کرد که می توان گفت یکی از علل اصلی صف های فروش و منفی  شدن های بازار سرمایه، سهام عدالت بود.
این فعال بازار سرمایه ادامه داد: امیدواریم در میان مدت و بلند مدت سهام عدالت باعث شود آحاد مردم با بازار سرمایه آشنا شوند و مالکیت این سهام برای عموم سبب شود تعداد زیادی از شهروندان به بورس ورود کنند.
مرادی خاطر نشان کرد: ارزش ایجاد شده در بازار توسط سهام عدالت بسیار بالاست و بخشی از سهامی که عملا هیچ تاثیری نمی توانست در بازار بگذارد، امروز آزاد شده که باعث رشد و رونق بورس می شود و در نهایت به نفع اقتصاد خواهد شد.
این کارشناس بورسی درباره میزان فروش سهام عدالت و رفتار مردم در این خصوص تاکنون گفت: خوشبختانه شاهد رفتار بسیار خوبی از دارندگان سهام عدالت بودیم و در حالی که تصور ما رقم بسیار بزرگی از فروش بود، تعداد بسیار کمی تصمیم به فروش گرفتند.
مرادی با اشاره به دو مرحله ای بودن فروش سهام عدالت یعنی آزادسازی و فروش افزود: ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری