نویسنده عرب در پنجمین سالروز آغاز سلطنت پادشاه سعودی تأکید کرد که عربستان در حال حاضر در بدترین وضعیت ممکن به سر می برد و نشانه هایی دال بر شکست مفتضحانه حکومت وی وجود دارد.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری خلیج آنلاین، عربستان سعودی در تاریخ سوم ربیع الثانی هر سال به قدرت رسیدن «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه این کشور را جشن می گیرد. اما جشن امسال درسایه شکاف های سیاسی و اقتصادی و بحران های دیپلماتیک و جنگ یمن و اوضاع حقوقی برگزار می شود. 
عربستان در حالی پنجمین سال بیعت ملک سلمان را جشن می گیرد که طی این پنج سال مشکلات اقتصادی و تحولات سیاسی پیش بینی نشده وخیم تر شده و بحران های دیگری را برای این کشور به دنبال داشته است که همچنان بر آن سایه می افکند. 
بحران های اقتصادی و بیکاری
همزمان با روی کار آمدن ملک سلمان، عربستان حقوق و دستمزدهای بخش عمومی را کاهش داد و قیمت حامل های انرژی را بالا برد تا از این طریق کسری بودجه خود را جبران و بدهی های میلیاردها دلاری به داخل و خارج را پرداخت کند. 
همچنین در بخش های مختلف دولت سیاست ریاضت اقتصادی برای کاهش کسری بودجه باعث تأثیر منفی بر اقتصاد این کشور و افزایش رکود شد و فرصت های اشتغال را کاهش داد.
گزارش های بین المللی حاکی از آن است که سعودی ها پیش از پادشاهی ملک سلمان به دلیل درآمدهای نفتی اوضاع اقتصادی بهتری داشتنداما طی پنج سال اخیر اوضاع معیشتی آنها رو به وخامت بوده است. 
شاخص تجارت خارجی این کشور (نفتی و غیر نفتی) شاهد کاهش شش و یک دهم درصدی بوده و حملات اخیر به تأسیسات آرامکو نیمی از تولیدات این شرکت را برای مدتی متوقف کرد. 
جنگ یمن و نابودی اموال
تنها یک ماه پس از به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار