سرپرست وزارت دفاع آمریکا: موضع واشنگتن درباره تحویل اف 35 به ترکیه تغییر نمی کند

فارس نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۳
سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز جمعه تاکید کرد که موضع این کشور درباره تحویل جنگنده های اف 35 به ترکیه تغییری نخواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «مارک اسپر» سرپرست وزیر دفاع آمریکا روز جمعه (21 تیرماه 1398) در واکنش به رسیدن محموله سامانه دفاع موشکی اس 400 به ترکیه گفت که موضع آمریکا درباره تحویل جنگنده های اف-35 به ترکیه تغییر نخواهد کرد.
وی همچنین افزود که امروز با طرف ترکیه ای درباره سامانه اس 400 گفت وگو خواهد کرد.
وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که اولین محموله از سامانه های پدافند موشکی اس-400 امروز (جمعه) وارد ترکیه شده است. ( جزئیات بیشتر )
بر اساس بیانیه وزارت دفاع ترکیه، اولین محموله سامانه اس-400 روسی امروز در پایگاه هوایی «مرتد» (با نام پیشین آکینجی) در نزدیکی آنکارا مستقر شده است.
بعد از به زمین نشستن سومین هواپیمای حامل بخش های سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ در ترکیه، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» از این مسئله ابراز نگرانی کرد. ( جزئیات بیشتر )
یک مقام عضو ناتو امروز (جمعه) به خبرگزاری فرانسه در بروکسل گفت: «ما از عواقب احتمالی تصمیم ترکیه برای در اختیار گرفتن سامانه اس-۴۰۰ نگران هستیم».
دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می کند.

سرخط اخبار