برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۹ در پنجمین نشست ایسا به معرفی دستگاه تشخیص سرطان (CDO) خود که از دقت و حساسیت بالایی برخوردار است، پرداخت.

- اخبار اجتماعی -
به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم ؛ پنجمین نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام (EISA) از تاریخ 10 تا 17 آذر ماه سال جاری به صورت مجازی در حال برگزاری است؛ محمد عبدالاحد برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی (ص) 2019 در پنجمین نشست ایسا به معرفی دستگاه تشخیص سرطان (CDP) خود که از دقت و حساسیت بالایی برخوردار است، پرداخت.
عبدالاحد، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در نشست ایسا اظهار کرد: CDP یک ابزار جراحی نوین برای تشخیص نواحی سرطانی در حین عمل جراحی بیماران مبتلا به سرطان سینه است که جراح را از ضایعات نئوپلاستیک مطلع می ­کند؛ این دستگاه دارای تاییدیه نظام پزشکی است و در بسیاری از مراکز جراحی مورد استفاده قرار می ­گیرد و حق ثبت اختراع (پتنت) آمریکا را نیز دارد.
وی با بیان جزئیات بیشتر در مورد کارکرد این دستگاه گفت: یکی از مهم ­ترین تفاوت ­های فیزیولوژیکی بین سلول­ های سرطانی و سلول­ های سالم، استفاده از گلوکز یا اکسیژن برای استخراج انرژی جهت متابولیسم سلول­ ها است؛ در طول روند تغییرات ناشی از سرطان، سلول­ ها­ی سرطانی فرآیند متابولیسم خود را از فسفوریلاسیون اکسیداتیو به گلیکولیز تغییر می ­دهند؛ مکانیزم گلیکولیز به دو صورت انجام می­ شود؛ گلیکولیز بی هوازی و گلیکولیز هوازی. در اثر این تغییر که اثر واربورگ نام دارد، سلول ­های سرطانی از گلیکولیز برای تأمین انرژی مورد نیازشان استفاده می­ کنند و با این واکنش موجب فعال­ شدن برخی از سیگنال­ های متابولیسم در سلول­ های محیطی مانند فیبروبلاست­ها و ماکروفاژ­های موجود در محیط تومور و تحریک گلیکولیز در این سلول­ها می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار