پنجشنبه، ساعت ۹ صبح ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور روحانی تشکیل شد. دو موضوع در این جلسه مورد بحث قرار گرفتند. آثار اقتصادی کرونا یکی از موضوعات مورد بحث در جلسه بود. بنا بر گزارش های ILO ، متوسط رشد جهانی در ۲۰۲۰ به ۱/۵ افت و اقتصاد دنیا ۲ تریلیون دلار خسارت خواهد دید.

کرونا به اقتصادهای بزرگ و با نشاط دنیا، شوک عظیم وارد کرده است. در همین اوایل کار ۲۵ میلیون نفر در سطح دنیا به تعداد بیکاران افزوده شده است. برخی گزارش ها بر تعمیق و گسترش فقر در کشورهایی با درآمد پایین هم اشاره کرده اند. ما در ایران، علاوه بر آثار کرونا، در دو سال اخیر درگیر تحریم شدید بوده ایم. اقتصاد ما بر اثر تحریم کوچک شده است. با اینکه در سه ماهه پایانی سال ۹۸، نرخ رشد خوبی در اقتصاد با نفت و بدون نفت تجربه کرده ایم اما قطعا با تاثیر از کرونا، رشد منفی در اقتصاد ما هم وارد خواهد شد.
با معاون اشتغال وزارت کار صحبت می کردم. به گفته وی ۵۱ درصد اشتغال ما (یعنی بیش از ۱۲ میلیون نفر) در بخش خدمات است. در کوتاه مدت بخش کشاورزی آسیب زیادی نخواهد دید. در بخش صنعت بزرگ، آثار بیشتر میان مدت و دراز مدت خواهد بود اما بیشترین ضربه را بخش خدمات خواهد دید.
همین حدود اشتغال سهم بخش خدمات در GDP کشور است. فقط ۱.۵ میلیون نفر در بخش حمل و نقل درون شهری و جاده ای مشغول به کار هستند.
همچنین در کشور یک میلیون واحد صنفی در بخش خدمات داریم. رستوران ها، هتل ها، رستوران ها و حتی بخش فرهنگ و هنر و رسانه در کوتاه مدت آسیب دیده اند. در صورت عدم توجه و پیش بینی برنامه حمایتی لازم برای تداوم اشتغال، امکان ریزش نیروی قابل توجهی، (تا ۴۰۰ هزار نفر) از شاغلین حوزه خدمات وجود دارد.
امروز اقتصادهای کرونازده دنیا در آمریکا و اروپا و آسیای جنوبی شرقی، در دل اقتصادهای قوی واهمه ایجاد کرده است. قطعاً در آسیا و شبه قاره و همچنین آمریکای جنوبی و اقتصادهای ضعیف، آثار شدیدتری تجربه خواهد شد. بی گمان هیچ کشوری نیست که همزمان با کرونا، سخت ترین تحریم های اعلام ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار