تهران- ایرنا- به باور تحلیلگران، بازیگران قومی در افغانستان نقش موثری دارند و در این دور از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نامزدها جهت افزایش شانس پیروزی خود در انتخاب معاونان بیشتر بر موضوع قومیت تمرکز کردند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم مهر برگزار می شود. کارزار انتخاباتی ۶ مرداد آغاز شد و تا ۴۸ساعت قبل از روز برگزاری انتخابات ادامه خواهد داشت. در این انتخابات ۱۵ نامزد حضور دارند. یارگیری ها برای انتخابات ریاست جمهوری امسال افغانستان با آنچه در انتخابات سال ۲۰۱۴ دیده شد کاملا متفاوت است. به غیر از «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی و «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور کنونی افغانستان که به عنوان رقیب جدی برای همدیگر مطرح هستند، سایر فعالان سیاسی اغلب جبهه عوض کرده اند.
 عنصر قومیت در سیاست افغانستان از جایگاه خاصی برخورداراست قوم گرایی روح سیاست در افغانستان بوده است. این مسئله سبب می شود که دراین دور از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اشرف غنی رئیس جمهور کنونی و نامزد انتخابات، معاون اول خود «امرالله صالح»، را از قوم «تاجیک» و «سرور دانش» را به عنوان معاون دوم از قوم «هزاره» انتخاب کرده است. عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت فعلی افغانستان نیز «عنایت الله بابر فرهمند» را از قوم «ازبک» به عنوان معاون اول و «اسدالله سعادتی»، معاون دوم را از قوم «هزاره» انتخاب کرده است.
نقش قومیت در انتخابات افغانستان
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با چالش های متعددی همراه است از طرفی گروه طالبان بعد از شکست مذاکرات صلح با امریکا انتخابات را به نوعی تحریم کردند و بر این باورند که انتخابات نقشی در فرآیند صلح این کشور دارد. این گروه که نقش عمده ای در ساختار جامعه افغانستان دارند بعد از ناکامی در مذاکرات با آمریکا به اعمال خشونت و بمب گذاری روی آورده و با این شیوه فشار به دنبال امنیتی کردن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار