یک کارشناس آمریکایی گفت: سرمایه گذاری چین و روسیه در آسیای مرکزی با اهداف بلندمدت صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، نفوذ چین در آسیای مرکزی مورد توجه کارشناسان مرکز تحلیلی بین المللی موسوم به «PONARS-Eurasia» قرار گرفت و نشست آنان در شهر «واشنگتن» برگزار شد.
در این نشست « اریک مک گلینچی » کارشناس آمریکایی مدعی نگرانی مردم کشورهای پساشوروی از جمله آسیای مرکزی از رشد نفوذ چین شد.
وی گفت: طی 12 سال گذشته بیش از 50 درصد مردم آسیای مرکزی با توجه به نتایج مثبت و منفی همکاری با چین از اقدامات این کشور در منطقه حمایت نمی کنند.
« سباستین پیرز» دیگر کارشناس آمریکایی در این نشست خاطر نشان کرد: چین نیز نگران رشد احساسات چین هراسی در آسیای مرکزی و تأثیر این پدیده بر سرمایه و منافع چینی در منطقه است بنابراین «پکن» از طریق تقویت قدرت نرم از جمله آموزش زبان چینی و گسترش فرهنگ ملی به دنبال حفظ صلح و ثبات است.
« نرگیز کاسیناوا» کارشناس دانشگاه «هاروارد» با اشاره به اینکه غرب حتی با وجود نفوذ چین در آسیای مرکزی ابزارهای قابل توجهی را دارد، تصریح کرد: اتحادیه اروپا در سال جاری استراتژی جامعی با هدف تقویت ارتباطات پایدار در زمینه حمل ونقل ، انرژی و تکنولوژی های دیجیتال با کشورهای آسیای مرکزی مطرح کرد.
این کارشناس خاطر نشان کرد: کشورهای آسیای مرکزی از چنین اقدامات اتحادیه اروپا حمایت می کنند و سرمایه اروپایی را به عنوان ابزاری برای متوازن کردن نفوذ روسیه و چین در منطقه استفاده خواهند کرد.
«ایکاتیرینا ستیپاناوا» کارشناس آکادمی علوم روسیه در این جلسه از نقش منفی حضور امریکا در افغانستان و تلاش های روسیه برای عادی سازی این کشور خبر داد و گفت: روسیه 2 مسئله جدی ناشی از افغانستان از جمله واردات غیرقانونی مواد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار