ادامه جنگ فناورانه آمریکا و چین؛ ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

فارس نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱:۳۹
ادامه جنگ فناورانه آمریکا و چین؛ ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بامداد پنج شنبه (به وقت تهران) در اقدامی که در راستای تلاش برای محدود کردن رد پای چین در عرصه بازار فناوری آمریکا تفسیر شده، در زمینه فناوری وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، بر اساس این فرمان اجرایی حضور شرکت های خارجی در شبکه ها و زیرساخت های ارتباطی و فناوری ایالات متحده محدود می شود.
این فرمان اجرایی که با استناد به قانون اختیارات اقتصادی اضطراری رئیس جمهور صادر شده، شرکت های آمریکایی را از به کارگیری تجهیزات و قطعات ارتباطی ساخت شرکت هایی که از دید واشنگتن یک «تهدید امنیتی» محسوب می شوند، منع می کند.
اجرایی شدن این فرمان عملا راه را برای محدود شدن حضور شرکت «هواوی»، غول فناوری چین، در بازار مخابرات و ارتباطات آمریکا هموار می کند.
«ویلبر راس» وزیر تجارت آمریکا پس از صدور این فرمان، در بیانیه ای گفت هدف از این اقدام حفاظت از زنجیره تأمین اطلاعات آمریکا در برابر «رقبای خارجی» است. وی افزود: «تحت رهبری رئیس جمهور ترامپ، آمریکایی ها می توانند مطمئن باشند که داده ها و زیرساخت های ما امن هستند.»
در ماه های گذشته کارشناسان نزدیک به دولت ترامپ بارها از پیشرفت های چین در زمینه اینترنت نسل پنجم (5G) ابراز نگرانی کرده و حضور فزاینده شرکت های چینی در توسعه زیرساخت های مخابراتی آمریکا و اروپا را برای ایالات متحده یک «تهدید برای امنیت ملی» توصیف کرده اند.
چین هم اکنون بیشترین کاربران که از طریق تلفن همراه به اینترنت وصل می شوند، را در اختیار دارد. غول های فناوری اطلاعات چینی همچون «اکستنت» و «علی بابا» در حال فتح بازارهای جدید در آمریکا و ...