دستیار اقتصادی سابق رئیس جمهور می گوید عامل اصلی افزایش نقدینگی، کسری بودجه دولت است و نباید تزریق نقدینگی به بورس به عنوان عامل رونق اقتصاد دیده شود.

به گزارش مشرق ، روزنامه «کیهان» در ویژه های خود نوشت:
مسعود نیلی دستیار اقتصادی روحانی بود که دو سال قبل از سمت خود استعفا داد. او ضمن یادداشتی در روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «معمای سرمستی بورس و کسادی اقتصاد» می نویسد: یکی از این پدیده های جالب توجه حال حاضر، همزمانی بیش فعالی بازار سرمایه و رکود عمیق (شاید یکی از عمیق ترین ها) آن است. مدتی است که دو تصویر متضاد جلوه نمایی می کند. در حالی که بنگاه های اقتصادی در تقلای حیات و ممات، فشارهای کمرشکنی را تحمل می کنند و آینده روشنی برای خود نمی بینند، ارزش سهام آنها به صورت جهشی افزایش پیدا می کند. در یک طرف رشدهای «سالانه» صفر یا منفی تولید و رشدهای منفی بزرگ سرمایه گذاری قرار دارد و در طرف دیگر رشدهای «روزانه» بالا و مثبت ارزش سهام آنها! داستان چیست؟ چرا مزاج بنگاه ها بلغمی است و مزاج بورس صفراوی؟
بیشتر بخوانید:
گروهی خوشحالند به خاطر اینکه تصور می کنند نه تنها غول سرکش نقدینگی به زنجیر کشیده شده، بلکه حتی عرصه هدایت به پول هم تسری پیدا کرده و آن نیز سر به راه شده است. سال ها است این اشتباه بزرگ ترویج می شود که خلق نقدینگی در مقیاسی فراتر از رشد طبیعی اقتصاد، یعنی کمک به تامین مالی تولید و سرمایه گذاری. این برداشت نادرست، ضعف را فقط در هدایت نقدینگی می بیند.
پس ما با یک نامعادله بزرگ مواجه هستیم. در حالی که تولید حدود ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده، نقدینگی با شدتی بالا و فزاینده افزایش پیدا کرده است. این نامعادله فقط با افزایش قابل توجه سطح عمومی قیمت ها به تعادل می رسد.
مثلاً در ماجرای قیمت پراید نقدینگی ابتدا قیمت پراید را به عنوان دارایی زیاد کرد و بعد تبدیل به تورم ...

سرخط اخبار