شیعه نیوز :
پرسش
313 نفری که امام عصر( عجه الله تعالی فرجهم الشریف ) را یاری می کنند از کدام دیارند و چه ویژگی هایی دارند و آیا بانوان نیز در شکل گیری قیام حضرتشان نقشی داشته و از یاران خاص آن حضرت می باشند یا خیر؟
پاسخ اجمالی
در منابع اسلامی، آمارهای گوناگونی از یاران امام مهدی( عجه الله تعالی فرجهم الشریف ) ارائه شده است که ممکن است برخی از آنها ناظر به گروه خاصی از این یاوران باشد، اما امروزه روایات 313 نفر از شهرت بیشتری برخوردار است و به هر حال، آنان متعلق به منطقه جغرافیایی خاصی نیستند و البته این آمار تمام پیروان حضرتشان نبوده، بلکه تنها شامل افرادی است که حضرت با کمک آنان حرکتش را آغاز کرده و به نوعی از فرماندهان و مدیران برتر حکومت مهدوی می باشند.
در ضمن، روایاتی وجود دارد که بر اساس آنها، شماری از بانوان نیز در جرگه یاوران خاص حضرت مهدی( عجه الله تعالی فرجهم الشریف ) بوده و در این قیام، حضوری فعال دارند.
پاسخ تفصیلی
تعداد یاران امام مهدی( عجه الله تعالی فرجهم الشریف )
درباره تعداد یاران امام مهدی( عجه الله تعالی فرجهم الشریف )، روایات مختلفی نقل شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1. امام صادق( علیه السلام ) می فرماید: «گویا به مهدی( عجه الله تعالی فرجهم الشریف ) می نگرم که بر منبر کوفه نشسته و 313 یاورش که به شمار حاضران جنگ بدرند، در اطراف او حلقه زده اند».[1]
2. امام صادق( علیه السلام ): «آن گاه که خداوند اجازه قیام داد، حضرتشان مردم را به سوى خویش دعوت کند ... جبرئیل گوید: من نخستین کسی هستم که با تو بیعت می کنم! دستت را باز کن! ... سپس بیش از 310 مرد نزد او بیایند و با او بیعت کنند. حضرتشان در مکه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار