واکنش جهان به حمله تروریستی نیوزیلند

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۰
رهبران سیاسی و مسلمان در سراسر جهان انزجار خود را بابت تیراندازی های مرگبار به دو مسجد در نیوزیلند که ۴۹ کشته برجای گذاشت، ابراز کردند.

آفتاب نیوز :
رنتو مرسودی، وزیر خارجه اندونزی در بیانیه ای اعلام کرد: اندونزی قویاً این تیراندازی ها را محکوم می کند به ویژه در مکان عبادت و در جریان برگزاری نماز جمعه.
به گزارش خبرگزاری رویترز، وی به گزارش های رسانه ای نیز اشاره کرد که براساس آنها، شش شهروند اندونزیایی در زمان حمله در مسجد بودند که سه تن فرار کردند و از وضعیت سه تن دیگر اطلاعی نیست.
"تانتووی یحیی"، سفیر اندونزی در نیوزیلند به رویترز گفته که تحقیقات برای اعلام وضعیت شهروندان اندونزیایی گرفتار در این تیراندازی در جریان است. ۳۳۱ اندونزیایی در کرایستچرچ ساکن هستند که از این تعداد ۱۳۴ تن دانشجو هستند.
انور ابراهیم، رهبر بزرگترین حزب در ائتلاف حاکم مالزی نیز گفت که یک شهروند این کشور در میان مجروحان این تیراندازی است و اعلام کرد که این یک تراژدی سیاه است که بشریت و صلح جهانی با آن روبرو است.
وی در بیانیه ای اعلام کرد: من به شدت بابت این اقدام غیر انسانی که علیه ارزش های بشری رخ داده و جان غیرنظامیان را گرفته است، ناراحت هستم. ما تسلیت و همدردی عمیق خود را به خانواده های قربانیان و مردم نیوزیلند ابراز می کنیم.
مقام های نیوزیلند کشته شدن تعداد زیادی را در این حملات تیراندازی تأیید کرده اند اما آمار دقیق را اعلام نکرده و هویت آنها را نگفته اند.
ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در توئیتر خود حمله "فاشیستی و نژادپرستانه" در نیوزیلند را محکوم کرده و نوشت: این حمله نشان داد خصومت و عداوت به اسلام و مسلمانان به چه حدی رسیده است. ما چندین بار شاهد این بوده ایم که اسلام هراسی علیه اسلام و مسلمانان به یک ایدئولوژی نابهنگام و مرگبار تبدیل شده ...

[ مشاهده متن کامل واکنش جهان به حمله تروریستی نیوزیلند آفتاب نیوز ]