منطقه الموت یکی از مناطق طبیعی و روستایی قزوین در دامنه کوه های سر به فلک کشیده البرز مرکزی در شمال استان قزوین، جنوب مازندران و گیلان، شرق طالقان و غرب رودبار زیتون قرار دارد. زبان مردمانش تاتی و به قولی دیلمی ست و شاهرود قلب تپنده آن است.
این سرزمین کهن و افسانه ای، فرازوفرودهای تاریخی بسیاری به خود دیده و یادآور دژ نفوذ ناپذیر حسن صباح و دیگر قلعه های به جا مانده حکومت اسماعیلیان است و همواره مورد توجه گردشگران و جهان گردان و پژوهشگران بسیاری بوده است.
سرزمینی با راه های پر پیچ و خم و دره های عمیق و مناطق جغرافیایی شگفت انگیز که هیچ گردشگری را بی نصیب و خسته نمی گذارد. پوشش گیاهی خاص و گیاهان دارویی در ارتفاعات و همینطور باغات پر شمار گیلاس و فندق و زغال اخته و همینطور برنج و گونه های جانوری توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند. در فصل بهار هر بخش از این جاده سرسبز با رنگ گل های متنوع و درختان رنگارنگی پوشیده شده و بوی عطرآگین گل های بهاری را به مشام می رساند. در ایام پاییز هم که هزاررنگ درختان خودنمایی می کند.
هستند بسیاری از افراد که در مسیر جاده ها ماشین را به کناری پارک کرده و برسر تپه و یا کوهی به همراه خانواده نشسته اند تا دوباره به مسیر خود تا الموت ادامه دهند. در این مسیر پر پیچ و خم حدود سیصد و شصت و پنج روستای کوچک وجود دارد که در راه های فرعی قرار گرفته اند.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری