«سلفی» نان جراحان پلاستیک را در روغن انداخت

دریافت خبر : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰
اکوفارس: در طول سال هایی که از اضافه شدن دوربین سلفی به گوشی های موبایل می گذرد، شاهد رفتارهای نامتناسب و مخرب مردم توسط این وسیله در صفحات مجازی هم بوده ایم. سلفی در سالیان اخیر آنقدر به اهمیت دست یافته که برخی از مردم در طول شبانه روز تعدادی عکس از خود می گیرند و خود را با این وسیله به نمایش می گذارند؛ البته نمی توان صرفاً گفت که این سبک عکاسی مخرب است چراکه فرهنگ سازی درباره آن می تواند از آسیب ها جلوگیری کند. در ادامه نظر یکی از عکاسان را درباره سلفی می خوانید.

«سلفی» برای پاسخگویی به منیت افراد
حسن غفاری در گفت وگو با ایسنا می گوید: از آغاز پیدایش عکاسی این امر که عکاس سوژه عکاسی خود شود مورد توجه بوده است. این ایده در گذشته با دوربین های سنگین اولیه توسط عکاسان حرفه ای انجام شد و نمونه آن وجود دارد؛ البته در ابتدا سوژه شدن خود عکاس یک ابتکار بود و واکنشی کاملاً متفاوت و خاص در عکاسی محسوب می شد تا اینکه با ورود گوشی های دوربین دار این امر عمومی شد.
او با بیان اینکه می توان «سلفی» را از چند منظر بررسی کرد، بیان می کند: بعد از انقلاب دیجیتال وارد بعد تازه ای از همگانی شدن عکاسی به عنوان یک کاربرد روزانه برای افراد شدیم و ابزارهایی برای این کار ساخته شد، حتی لنزهایی در موبایل طراحی شد که افراد بتوانند به این نیاز و خواسته شخصی خود بهتر پاسخ دهند. ابتدا می توان به سلفی از لحاظ علوم اجتماعی که مربوط به منیت افراد است، نگاه کرد. فرد قصد دارد با عکس سلفی بگوید که در یک جای خوب و خاص بوده و یا فلان کار خاص را انجام داده است. در واقع قصد دارد تعریفی بدهد از آن لحظه سرخوشی، نگرانی و یا واقعه عجیبی که اطرافش رخ داده است. بدین صورت سندی از آنچه به او گذشته در فضای مجازی ارائه و اینگونه تعریفی از آنچه که می خواهد مردم درباره او بدانند نشان می دهد.
غفاری ادامه می دهد که یکی دیگر از رفتارهای مربوط به سلفی کری خواندن افراد در فضای مجازی برای یکدیگر است، خیلی ها با پیدایش صفحات مجازی از قابلیت ها و خوشی های خود برای دیگران کری می خوانند و می خواهند با این کار دیده شوند.
آثار مخرب «سلفی» نتیجه فرهنگ سازی نکردن است
این عکاس با بیان اینکه یکی دیگر از منظرهای برسی «سلفی» به آرزوی دیرینه بشر ...

[ مشاهده متن کامل «سلفی» نان جراحان پلاستیک را در روغن انداخت اکوفارس ]

آخرین اخبار عمومی