ایسنا/همدان آیت الله شیخ محمدهادی تألهی همدانی(ره)، یکی از وارستگانی است که بیراه نیست اگر بگوییم در زادگاه خود، ناشناخته مانده است. آوازه سلوک و عرفان این عارف ربانی از زبان شیخ محمدتقی انصاری(ره)، آیت الله مرعشی نجفی(ره)، آیت الله بهجت(ره)، آیت الله شهید مدنی(ره) و دیگر رهروان طریق هدایت به گوش رسیده است.

این سالک فرزانه، در ۱۳۲۱ هجری قمری مصادف با سال ۱۲۷۹ هجری شمسی در خانواده ای مذهبی، از پنجره همدان، دیده به جهان گشود. پدرش آیت الله شیخ مرتضی تألهی(ره) از سالکان پرآوازه بود که تحصیلات مقدمات علوم را نزد برادر بزرگ خود آخوند ملاحاج محمد به پایان رسانیده و سپس فقه و اصول را نزد جمعی از آیات عظام از جمله عالم کامل شیخ موسی و سیدالفقهاء و المجتهدین، حاج سیدعبدالمجید گروسی که از شاگردان طراز اول آیت الله العظمی میرزاحسن شیرازی بود تلمذ کرد و در تاریخ پنجم رجب ۱۳۴۸ قمری وفات کرد و در وادی السلام نجف اشرف مدفون شد.
به لطف این انتساب، شیخ محمدهادی نیز از همان ابتدای نوجوانی مقدمات و سطح را نزد پدر بزرگوار خویش همچنین عموی خود شیخ محمد تألهی گذرانید و سپس سال های متمادی از بزرگانی چون آیت الله میرزاعلی آقا خلخالی، حاج سیدعلی عرب و آیت الله معصومی همدانی معروف به آیت الله آخوند کسب فیض کرد. البته چون وی تنها فرزند ذکور خانواده بود بعد از رحلت پدر در همدان اقامت گزید و تمام مقامات علمی و معنوی خویش را در شهر همدان کسب کرد.
بعدها مدرسه زنگنه همدان مرکز تحقیق و تدریس شیخ محمدهادی شد و آثار گران بهایی را تألیف کرد. او، عارفی بود که عرفان نظری و عملی در وجودش متجلی شده بود. معرفتش به رب الارباب، چنان بود که زهد از سیمایش آشکار و هویدا بود و بسیار زاهدانه زیست. دیدنش، انسان را به یاد خدا می انداخت.
این عالم عامل سرانجام بعد از ۹۶ سال زندگی با برکت خود، در سال ۱۴۱۷ هجری قمری و مصادف با ۱۳۷۵ سال هجری شمسی رحلت فرمود و در باغ بهشت همدان مدفون شد. این عامل ربانی دائماً با کتب حدیث و قرآن سروکار داشت و از مطالعه خسته نمی شد. اغلب اوقات در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار