نقطه عطف داستان "هنری فورد" چه بود؟

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷
فورد توانست طی یک دهه با ساده سازی یک مدل خودرو و ارائه تنها چند قابلیت انتخابی به مشتریان، به شدت قیمت هایش را کاهش دهد. در عین حال، به دلیل محدود شدن فرآیندها و اجزای تولیدی، تمرکز بر کیفیت آنها بالا رفت و خودروهایی استاندارد، باکیفیت و ارزان قیمت راهی بازار شدند که رقبا را به حاشیه راندند.»

آفتاب نیوز :
 «به تاریخ باستان علاقه دارید؟ واضح است که هیچ کس انقلاب ایجاد شده به وسیله هنری فورد را به یاد نمی آورد و حتی در دانشگاه ها هم به اندازه کافی درباره دیدگاه های او صحبت نشده است. با این حال به خوبی می توان درس های ارزشمندی از کارآفرین بلندپرواز دیروز پیدا کرد که برای مدیران امروز قابل استفاده است.
زمانی که فورد، ۴۵ ساله بود و به عنوان یک صنعتکار به موفقیت هایی دست یافته بود، موضعی شجاعانه در پیش گرفت که جهان را دگرگون کرد. تصمیم او منجر به آن شد تا عنوان معمار قرن بیستم را به خود اختصاص دهد و یکی از اثرگذارترین افراد این سیاره شود.
اما نقطه عطف داستان فورد چه بود؟ او در زندگینامه اش می نویسد:
«آن چه می خواهم روی آن تاکید کنم، این است که شیوه متداول انجام کار، بهترین شیوه آن نیست. من به مرحله ای رسیده ام که قصد ترک کامل شیوه های مرسوم تجارت و فعالیت را دارم. از این نقطه است که موفقیت های شرکت شروع خواهد شد. ما تاکنون هم تا حدی متفاوت بوده ایم. خودروهای ما پیچیدگی کمتری نسبت به محصولات سایر رقبا دارند. ما هیچ سرمایه خارجی هم در کار خود استفاده نمی کنیم. اما فارغ از این دو مساله، خودروهای ما نیاز به تفاوت های بیشتری با سایر خودروها دارند.»
زمانی که لحظه دگرگونی فورد فرا رسید، چند صد کارآفرین رقیب در جهان به تولید خودرو مشغول بودند. آنها در پس زمینه و شیوه فعالیت هایشان شباهت بسیاری داشتند: همه مهندس بودند؛ تقریباً همه طراح محصول بودند؛ همه شیفته خودرو بودند و وارد مسابقه جدیدی شده بودند تا شانس پیروزی خود را بسنجند؛ هیچ کدام از خودروسازها هم بیش از چند خودرو در روز تولید نمی کردند. مشتریان تمام این خودروسازها ...

[ مشاهده متن کامل نقطه عطف داستان "هنری فورد" چه بود؟ آفتاب نیوز ]