«فرابرجام» یا «برجام تکمیلی»، مفاهیمی است که این روزها در کارزار شلوغ انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به ویژه از سوی ستاد انتخاباتی «جو بایدن» به وفور القا می شود.

به گزارش جهان نیوز ؛ «فرابرجام» یا «برجام تکمیلی» اینها مفاهیمی است که این روزها در کارزار شلوغ انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به ویژه از سوی ستاد انتخاباتی «جو بایدن» به وفور القا می شود. انگار یک هفته مانده تا روز رأی گیری، نامزد دموکرات که لحن مبهم و غیرشفافش در قبال توافق هسته ای ایران، بارها کنجکاوی رسانه ها را برانگیخته، ناگهان به فکر عقده گشایی افتاده و گوشه هایی از رویکرد سیاست خارجی خود را در قبال تهران عیان می کند.
همزمان، در آن سوی گود انتخاباتی ۲۰۲۰، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و البته نامزد منتخب حزب جمهوریخواه در این دور از رقابت ها، از هرچه تنگ تر کردن حلقه تحریم های ضدایرانی سخن می گوید تا در صورت عدم پیروزی، جانشین دموکراتش نتواند به بهانه احیای برجام، با رفع محدودیت های تحمیلی، راه نفس تهران را باز کند.
وقتی چهارشنبه گذشته، برای نخستین بار، «وال استریت ژورنال» از سیاست دولت ترامپ برای دشوار کردن راه رفع تحریم های ایران سخن گفت، دیگر رسانه های خارجی چند روزی روی این سوژه مانور داده و وانمود کردند «بایدن دنبال عمل به وعده خود مبنی بر بازگشت به برجام است اما ترامپ نمی گذارد».
همزمان، «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بدون انکار این قبیل گزارش ها، در اظهاراتی که شفافیت ادعای وال استریت ژورنال را مخدوش می کرد؛ گفت «گزینه های زیادی برای تحریم ایران نداریم اما راه های دیگری را برای مهار این کشور بررسی می کنیم».
اکنون با دو دسته تناقض گویی مواجه ایم. دسته اول در جبهه دموکرات ها شایع شده و شامل ناهماهنگی میان «فرابرجام» و ادعای «بازگشت بایدن به توافق هسته ای» است و دیگری در جبهه جمهوریخواهان دهان به دهان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار