کارشناسان معتقدند معاف شدن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده شفافیت را خدشه دار می کند و برای حمایت از تولیدکننده نباید مالیات مصرف کننده را معاف کرد.

به گزارش صبحانه ، هادی ترابی فر درباره تبعات معافیت مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده، اظهار داشت: معافیت های مالیات همیشه مبتنی بر دلایلی اعمال می شوند که در مالیات مستقیم و ارزش افزوده متفاوت است.
این کارشناس اقتصادی افزود: عمده دلیل اعمال معافیت در مالیات بر ارزش افزوده به دو مورد برمی گردد. مورد اول اینکه هزینه وصول و اجرای این نوع مالیات در برخی حوزه ها بالاست. به عنوان مثال اخذ مالیات بر ارزش افزوده از بخش کشاورزی دشوار است و نیاز به هزینه کرد زیادی دارد. دلیل دیگر هم معاف کردن مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای مایحتاج اصلی خانوارهای ضعیف است.
تنها راهکار خروج از فشارهای کسری بودجه، مالیات است
ترابی فر تصریح کرد: اگر این دلایل را متقن کنیم و هر دلیل دیگری غیر از این دو مورد را کنار بگذاریم، می توانیم به یک قانون جامع و شفاف مالیاتی برسیم؛ در حال حاضر در شرایطی هستیم که به شدت کسری بودجه به کشور فشار وارد می کند و تنها راهکار اصلی قابل اتکا برای دولت، درآمدهای مالیاتی است.
وی افزود: پیش از این دولت اعلام کرد قصد دارد پیش نویس لایحه اصلاح معافیت های مالیاتی را تهیه کند اما در نهایت این لایحه با لایحه مالیات مجموع بر درآمد ادغام شد. اما با توجه به اینکه در حال حاضر بحث معافیت ها مطرح است چرا این اصلاح معافیت ها را در مالیات بر ارزش افزوده اعمال نمی کند؟
برای حمایت از تولید مالیات مصرف کننده را معاف کنیم؟!
این کارشناس اقتصادی با اشاره به تصمیم برخی نمایندگان مجلس برای معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، اظهار داشت: عمده دلیل معافیت مناطق آزاد به قانون «چگونگی اداره مناطق آزاد» بر می گردد. در این ...

سرخط اخبار