طبق گزارش محققان چینی، کروناویروس جدید یک نقص تنفسی است اما مشخص شده است که برخی از بیماران با شرایط وخیم دچار آسیب قلبی می شوند که افزایش خطر مرگ را به همراه دارد.

به گزارش « شیعه نیوز »، محققان بیمارستان دانشگاه ووهان چین دریافتند از بین ۴۱۶ بیمار بستری شده در بیمارستان به خاطر عفونت شدید COVID-19، حدود ۲۰ درصد دچار آسیب جدی به ماهیچه قلب شأن شدند. بیش از نیمی از این بیماران هم فوت کردند.
پزشکان چینی هشدار می دهند آسیب های قلبی در بیماران مبتلا به COVID-19 مسئله ای شایع است بخصوص در افرادی که مبتلا به بیماری قلبی یا فشارخون بالا باشند.
دکتر «بو یانگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یافته های ما نشان می دهد بیمارانی که دچار صدمه قلبی می شوند با ریسک بسیار بالا مرگ مواجه هستند.»
یکی از فرضیه های محققان در این مورد واکنش سیستم ایمنی به کروناویروس است که اگر تحت کنترل نباشد موجب بروز شرایطی موسوم به «توفان سیتوکین» می شود و می تواند به اعضای بدن آسیب رساند. احتمال دیگر این است که که در افراد مبتلا به بیماری قلبی، استرس کلی ناشی از این عفونت به ماهیچه های قلب آسیب می رساند.
و در نهایت این امکان وجود دارد که کروناویروس جدید به طورمستقیم به قلب حمله نماید. به گفته محققان، این ویروس به گیرنده های سلول های بدن موسوم به ACE2 به شکل بسیار محکمی متصل می شود. این گیرنده ها نه تنها در ریه ها، بلکه در نقاط دیگر بدن نظیر قلب و دستگاه گوارشی هم وجود دارند.
برخی فرضیه ها حاکی از آن است که داروهای متداول فشارخون نظیر بازدارنده های ACE و مسدودکننده های گیرنده آنژیوتنسین، افراد را بسیار در ابتلاء به بیماری COVID-19 آسیب پذیر می کنند.
محققان بر اهمیت پیشگیری در شرایط کنونی تاکید دارند و عنوان می کنند افراد مبتلا به بیماری قلبی و سابقه سکته باید خودشان را از جمله افراد با ریسک بالا بدانند و در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار